Gå direkt till textinnehållet

Skänker en halv miljon till grävande journalistik

FGJs Grävfonden får en donation på en halv miljon kronor av författaren David Lagercrantz.

”Det blir ju allt tydligare att det fria ordet är under attack i världen i dag. Antidemokratiska krafter växer sig starkare, och lögnen och desinformationen får ett allt större inflytande i det offentliga rummet. Undersökande journalistik är därför viktigare än någonsin. Det är på allvar nu”, säger David Lagercrantz till Dagens Nyheter.

Grävfonden finns till för att stärka den grävande journalistiken via bland annat stipendier till utbildningar. Dess ambitionen att höja statusen för den granskande journalistiken, enligt Föreningen Grävande journalister.

Fler avsnitt
Annons
REPORTAGE
Dalmar Namazi, reporter på SVT och UR:s gemensamma satsning för ungdomar - Nyhetskoll, bakom kameran.
Fullt fokus på Nyhetskoll för ungdomar.
Rapport från ”mellanförskapet”

Senaste numret

Omslagsbild till Journalisten nummer 2 2025, med grävreportern Jennifer Mayer som ser ut att få en spruta med fillers injicerad i läppen.