Niklas Orrenius kan vinna en Guldspade
Två bidrag från Dagens Nyheter har nomineringats: Niklas Orrenius avslöjande om polisens registrering av romer och Kristoffer Örstadius granskning av skolan. Den 22 mars avgörs det om de vinner en Guldspade.
WEBB
”Miljöpejl”
Helena Bengtsson, Linnea Heppling och Johan Zachrisson Winberg: SVT
"201 dödade kvinnor – och barnen som blev kvar"
Kerstin Weigl och Kristina Edblom: Aftonbladet
”Avpixlat avpixlade”
Martin Fredriksson, Mathias Wåg, My Vingren, Carl Tullgren, Måns Nilsson och Loan Sundman, Christian Holmén och David Baas: Researchgruppen samt Expressen
TIDSKRIFT
”Sanningen bakom Skanska”
Jenny Berggren och Björn Wendelborn Barr: Byggnadsarbetaren
”Så dumpades villkoren i hemtjänsten”
Helena Gunnarsson, Mira Hjort, Pernilla Josefsson och Christina Swahn: Kommunalarbetaren
”Mutkultur och falsk statistik hos fackets jobbcoacher”
Jeanette Herulf, Anna Tiberg och Marcus Derland: Dagens Arbete
LOKAL-TV
”Dödsolyckan vid Hjulstabron”
Carl Larsson: SVT Sörmland/Östnytt
”Olaglig kartläggning av hyresgäster”
Samir Bezzazi, SVT Västnytt
”Svenska ödehus – guld i österled”
Sandy Hansson, Jesper Henke: SVT Hallandsnytt
”Missförhållanden mörkas i äldrevården”
Anneli Megner Arn: TV4Nyheterna Stockholm
RIKS-TV
”Dubbel bokföring”
Bosse Lindquist, Göran Ivemark: SVT Dokumentär
”Skolfesten” och ”Skolmarknaden”
Kristina Lagerström och Johan Zachrisson Winberg: SVT Nyheter
”Den urspårade järnvägen”
Oskar Jönsson, Kjell Lundström: Östnytt/SVT Nyheter
BOK
”Mannen som slutade ljuga – berättelsen om Sture Bergwall och kvinnan som skapade Thomas Quick”
Dan Josefsson
”Handelsvara: Kvinna Om Diana, 21 och varför den svenska sexhandeln inte går att stoppa”
Johanna Bäckström Lerneby
"De förlorade barnen"
Jens Mikkelsen och Katia Wagner
LOKALRADIO
”Tekniske chefen köpte för mångmiljonbelopp utan upphandling”
Karin Ernstsson: Sveriges Radio Kronoberg
”Fiffel i det kommunala bolaget”
Angelique Hvalgren-Johansson: Sveriges Radio Väst
”Panaxiahärvan fortsättningen/AIK-spåret”
Baris Kayhan: Sveriges Radio Stockholm
RIKSRADIO
”Nora – Den fastspända flickan”
Daniel Velasco: P1 Dokumentär
”Folkets Järnväg”
Micha Arlt, Jimmy Karlsson: P1 Kaliber
”Gunilla Carlssons biståndslön”
Nils Resare, Carolina Jemsby: P1 Ekot
MINDRE DAGSTIDNING
”Kommunvillorna”
Jani Pirttisalo: Mitt i Huddinge
”Extremistkriget”
Mathias Ståhle: Eskilstuna-Kuriren
”Gröna varor – svarta pengar”
Lars Andreasson, Emma Johansson, Truls Nilsson, Christian Törnqvist: Helsingborgs Dagblad
STÖRRE DAGSTIDNING
”Skolgranskning”
Kristoffer Örstadius: Dagens Nyheter
”Notan för Nuon”
Jacob Bursell och Andreas Cervenka: Svenska Dagbladet
”Polisens registrering av romer”
Niklas Orrenius: Dagens Nyheter
HEDERSOMNÄMNANDEN
”Vem är Veronika”
Jack Werner: Metro.se
”Patienten & Prislappen”
Maciej Zaremba: Dagens Nyheter