Gå direkt till textinnehållet

Protest mot bibehållen reklamskatt

I april beslutade riksdagen att regeringen inför nästa budget “bör prioritera” en avveckling av reklamskatten på dagspress. Men när budgetpropositionen presenterades i går gavs inga nya besked om reklamskatten, vilket fått såväl Tidningsutgivarna som Journalistförbundet att ilskna till.

När budgetpropositionen presenterades i går gavs inga nya besked om reklamskatten, vilket fått såväl Tidningsutgivarna som Journalistförbundet att ilskna till.

Reklamskatten för dagspressen bör avvecklas ”med beaktande av de budgetpolitiska målen”. Regeringen bör prioritera frågan inför nästa budgetberedning. Detta beslutade riksdagen i april.

– Regeringen nonchalerar riksdagens beställning. Det är ett märkligt agerande, kommenterar TUs VD Barbro Fischerström.

– Det är orimligt att samhället säger sog värna om journalistikens möjligheter och samtidigt beskattar de medier som tar sitt publicistiska ansvar, men underlättar för direktreklamen som skummar grädden av marknaden, menar Journalistförbundets ordförande Agneta Lindblom Hulthén.

Vid riksdagsdebatten i våras fick skatteutskottets förslag om att ta upp saken i höst, 228 röster. Moderaterna reserverade sig mot beslutet och ville ha en nnu snabbare avveckling. Men nu får istället lobbyarbetet från TU. Journalistförbundet och övriga parter drivas vidare med ny kraft.

– Jag tror att det är bra om vi nu driver frågan gemensamt, inte bara att avskaffa reklamskatten på dagspress utan att också kräva reklamskatt på direktreklam. Det har jag tyckt i 16 år – och jag har ännu inte hört argument som fått mig att ändra ståndp8nkt, säger Agneta Lindblom Hulthén.

Journalistjobb

Annons
Fler avsnitt
Annons
REPORTAGE
Dalmar Namazi, reporter på SVT och UR:s gemensamma satsning för ungdomar - Nyhetskoll, bakom kameran.
Fullt fokus på Nyhetskoll för ungdomar.
Rapport från ”mellanförskapet”

Senaste numret

Omslag till Journalisten nr 4 2025.