Över 20 journalister saknas i Pakistan
Det pakistanska journalistförbundet, PFUJ, saknar över 20 journalister och deras familjer efter jordbävningen.
Det pakistanska journalistförbundet, PFUJ, saknar över 20 journalister och deras familjer efter jordbävningen.
Efter lördagens kraftiga jordskalv i Pakistan saknas minst 20 journalister och deras familjer. Journalisterna var bosatta i städerna Muzaffarabad och Balakot, skriver den engelskspråkliga pakistanska tidningen Dawn.
PFUJ uppmanar journalister och medier att stödja offren och ber systerorganisationer att ta initiativ till att deras medlemmar ger en dagslön till hjälparbetet.
Organisationen vill också den pakistanske tidningsutgivarorganisationen skänker två dagars annonsintäkter.
Tiotusentals människor förlorade livet i jordskalv. Hjälporganisationer räknar med att hundratusentals förlorat sina hem.
pj@journalisten.se