Magda Gad lanserar Gad World – ber om läsardonationer
Magda Gads medieplattform ska heta Gad World. Någon sajt finns inte ännu, men den första reportageresan är igång.
Det skriver krigskorrespondenten idag i sociala medier:
”Är så stolt och glad för att få berätta: Nu startar vi Gad World! En ny orädd medieplattform. Journalistik som den är menad att vara. Jag vet att många av er har gått och längtat efter riktig journalistik och tycker att den är absolut nödvändig.”
Magda Gad skriver att hon just har landat i Tchad för att genom möten med sudanesiska flyktingar berätta om situationen i Darfur.
”Det här är precis den typ av resa som definierar vad Gad World ska göra: Vi tar oss till platser dit andra inte åker, och lyfter perspektiv som andra inte visar. Vi pratar inte om människor utan med dem, och reducerar dem aldrig till siffror. Vi mänskliggör dem som avhumaniserats, och skildrar världen utan västerländskt filter”, skriver Magda Gad.
Parallellt arbetar Gad World med en granskning av krigsbrott i Gaza, skriver Magda Gad. ”När Israel öppnar upp för internationella journalister kommer vi att vara på plats”
Projektets sajt kommer att lanseras när hon är tillbaka från Tchad. Magda Gad ber följare och läsare att gå in och finansiera Gad World.
Hittills har 34 200 kronor från 103 personer kommit in via GoFundMe.
Journalisten söker Magda Gad.
Magda Gad berättade i somras att hon skulle bli chefredaktör för den digitala tidningen Gad, med fokus på geopolitik och klimatfrågor. Journalisterna Alexandra Urisman Otto och Edgar Mannheimer var med i uppstarten av projektet, men hoppade av innan lanseringen.
– Jag känner inte att jag är rätt person att leda det här arbetet, som kulturchef, sa Edgar Mannheimer till Journalisten i september.

























