Gå direkt till textinnehållet

Journalistförbundets expert kritisk till ny upphovsrättslag

Den nya upphovsrättslagen får nya regler som ska skydda de enskilda upphovsmännen. Men reglerna räcker inte, menar Olle Wilöf, upphovsrättsjurist på Journalistförbundet.(Ensamutredaren Jan Rosén presenterade det nya delbetänkandet på torsdagen tillsammans med utredningssekreterarna Elisabet Rune och Annika Malm. Foto: Tomas Ohlsson)

– Det är positivt att man har den utgångspunkten att det ska finnas avtalsregler som är skyddsregler för de enskilda upphovsmännen, säger Olle Wilöf.

Han syftar på följande, som står i utredningens delbetänkande: ”Avtalsregler med klar prägel av skyddsnormer för upphovsmän. En rad nya bestämmelser föreslås införda i upphovsrättslagen, som bland annat motverkar vidlyftiga och illa avvägda avtal i upphovsrättens brokiga användarmiljöer, som preciserar jämknings- och ändringsreglerna och som understryker upphovsmännens rätt till skälig ersättning och avräkning.”  

– Bland annat har utredningen återanvänt den 36e paragrafen i Avtalslagen, som handlar om att oskäliga avtalsvillkor kan jämkas. Men det hjälper inte att köra en repris, och stoppa in en befintlig regel en gång till. Det måste till något nytt, säger Olle Wilöf, som själv har varit knuten till utredningen i egenskap av upphovsrättsexpert.

Ensamutredaren Jan Rosén presenterade de nya lagförslagen under en presskonferens i Rosenbad på torsdagen. På frågan om förslaget innehöll några tvingande normer tog han upp ”avräkning och kontroll” som ett exempel.

– Det har avsevärd betydelse på en komplex marknad där upphovsmän ofta lever på ersättningar som bygger på användandets omfattning, till exempel antalet klick, sa Jan Rosén.

Olle Wilöf tycker det är anmärkningsvärt att Jan Rosén nämner "antalet klick" i sin presentation. Journalistförbundet motsätter sig starkt att ersättning för internetanvändning ska baseras på hur många som har läst en artikel.

– Det är uppseendeväckande. Ett klick är inte en användning av materialet. Användningen består i att materialet ligger ute. Hur ska man kontrollera att antalet klick är riktigt? Hela tjocka släkten kanske går in och kollektivklickar? 

Jan Rosén vill också ge biblioteken bättre möjligheter att för allmänheten presentera upphovsrättsskyddat material i samlingarna, samtidigt som upphovsmännen ska få betalt på ett rimligt vis.

– Bibliotek och arkiv ska kunna visa sina egna samlingar i sina egna lokaler. Det är inte självklart i dag. Jag ser det som kulturpolitiskt oerhört betydelsefullt. Vi låter också biblioteken komma sina motparter till mötes i avtal. De ska avtala sig fram för att kunna hantera sina samlingar och exempelvis lägga ut dem på webben, sa Jan Rosén.

Det kan vara positivt för många journalister som använder biblioteken för research, och det är viktigt att de betalar för sig, menar Olle Wilöf. Han ser också en fara med att göra biblioteken till en alltför stark aktör.

– De ska inte bli någon onlineaktör som konkurrerar ut andra, så att dn.se får lägga ner på grund av kb.se.

Slutbetänkandet kommer om ett år.

 

Läs Jan Roséns debattartikel på DN Debatt i dag.

Annons

Senaste numret

Fler avsnitt
Annons