Gå direkt till textinnehållet

Hallandsposten gör storförlust i USA

Hallandsposten i Halmstad beräknas förlora 30 miljoner kronor genom placeringar på den amerikanska marknaden. Förlusten avslöjas på Hallands Nyheters hemsida - dagen efter att den ansvarige för investeringarna blivit vd även för Hallands Nyheter.

De två tidningarnas vd  Göran Johansson säger själv att Hallandsposten under många år haft en aktiv finansförvaltning som tidvis gett betydande intäkter.

– Det här är naturligtvis inte roligt, vi hade ju räknat med att fortsätta tjäna pengar på de här placeringarna, kommenterar Göran Johansson till hn.se.

Bokslutet för 2007 har HP lagt in en beräknad förlust på de amerikanska placeringarna med 12 miljoner kronor. Beräkningen är sedan att 2008 års resultat påverkas med ytterligare en nedskrivning med 18 miljoner kronor.

Koncernchefen Tomas Brunegård har suttit en längre tid i Hallandspostens styrelse och är nu dess ordförande, men säger till hn.se att han inte förrän nu har blivit fullt medveten om hela omfattningen av de väntande förlusterna.

Förlusten på den amerikanska bolånemarknaden innebär inte att Hallandsposten som helhet går med förlust under 2007. Genom ett starkt rörelseresultat så blir det ändå en vinst före skatt på 22 miljoner kronor.
 

Journalistjobb

Annons
Fler avsnitt
Annons
REPORTAGE
Dalmar Namazi, reporter på SVT och UR:s gemensamma satsning för ungdomar - Nyhetskoll, bakom kameran.
Fullt fokus på Nyhetskoll för ungdomar.
Rapport från ”mellanförskapet”

Senaste numret

Omslag till Journalisten nr 4 2025.