Tipsa Journalisten »
Telefon: 08-613 75 00
redaktionen@journalisten.se
annons@journalisten.se
21 juni, 2022
Den palestinska journalisten Ghufran Harun Warasneh sköts till döds av israeliska styrkor den 1 juni. Hon är den andra kvinnliga palestinska journalisten som skjuts till döds på bara en månad.
Flera medier, som International press institute (IPI) och Reuters, berättar att Ghufran Harun Warasneh sköts till döds på Västbanken i närheten av en israelisk checkpoint, under ett uppdrag för en radiostation i Hebron.
IPI fördömer händelsen och uppmanar myndigheterna att noggrant utreda händelsen. Den israeliska armén skriver på Twitter att Ghufran Harun Warasneh höll i en kniv och försökte hugga mot en soldat. Palestinska tjänstemän slår tillbaka och menar att det handlar om en ren avrättning.
Bara timmar efter att hon dödades stormade israeliska styrkor hennes begravning, och ska där ha attackerat flera av de sörjande med chockgranater och tårgas.
”Det här är andra gången på bara en månad som en kvinnlig palestinsk journalist har blivit dödad”, säger IPI-direktören Amy Brouillette i en kommentar.
Läs mer:
Journalistförbundet anmäler Israel för krigsbrott
Politik, snarare än att värna om journalistisk frihet, bakom Journalistförbundets anmälan
blir skrivande fördjupningsredaktör på Expressen Kultur efter valet.
Johanna Karlsson och Staffan Florén Sandberg har rekryterats till Uppdrag granskning i Göteborg.
Prenumerera på nyhetsbrevet
Journalisten, Nytorgsgatan 17a, 116 20 Stockholm
Tel:08-613 75 00
E-post: redaktionen@journalisten.se
Journalisten.se har 190 000 unika sidvisningar och 75 000 unika besökare per månad (genomsnitt Google analytics).
Magasinet Journalisten har en räckvidd på 42 000 läsare (Orvesto 2:a kvartalet 2017). Annonsera
Journalisten är Sveriges äldsta och största medietidning. Prenumerera
Ansvarig utgivare: Helena Giertta. Allt material är skyddat enligt lagen om upphovsrätt. Citera gärna, men ange källan. Information om cookies
Kommentarer
Det finns 0 kommentarer på sidan.
Kommentera