Har jag rätt till skriftligt avtal?

5 september, 2018

Har jag rätt att få ett skriftligt anställningsavtal?

Senast en månad efter det att du börjat din anställning, har du rätt att få skriftlig information om vad som gäller för anställningen. Detta enligt § 6 c i lagen om anställningsskydd. 

Har du en facklig fråga som behöver svar? Fråga Journalistförbundets experter. Mejla frågan till: fragaforbundet@journalisten.se så kan du få svar här eller i papperstidningen Journalisten.

Senaste numret

Prenumerera

Nyhetsbrev

Prenumerera på nyhetsbrevet

Säg upp din prenumeration här

Ansvarig utgivare: Helena Giertta. Allt material är skyddat enligt lagen om upphovsrätt. Citera gärna, men ange källan. Information om cookies