Thomas Mattsson åtalas
för vapenbrott

27 december, 2011

Expressens chefredaktör Thomas Mattsson, samt en nyhetschef och en reporter på tidningen åtalas för vapenbrott.

I oktober 2010 polisanmäldes Expressenmedarbetarna för vapenbrott. Bakgrunden var att reportern köpt en pistol på uppdrag av Expressen, i syfte att skriva en artikel om hur lätt det är att få tag på vapen i Sverige.

Det tog tidningen fem timmar att få tag på vapnet, en 7,65 millimeters pistol av märket Crvena Zastava. Chefredaktören Thomas Mattsson tog beslutet att vapnet skulle köpas in och sedan direkt överlämnas till polisen.

Nu har åklagare Jörgen Larsson vid internationella åklagarkammaren i Malmö valt att åtala de tre. Reportern åtalas för vapenbrott, nyhetschefen och chefredaktören för anstiftan till vapenbrott.

Thomas Mattsson, journalisten och nyhetschefen förnekar enligt DN alla brott.

Kommentarer

Det finns 0 kommentarer på sidan.


Kommentera

Grodor

Fler grodor

Nyhetsbrev

Prenumerera på nyhetsbrevet

Säg upp din prenumeration här

Senaste numret

Prenumerera

Journalisten
på Youtube

Direktlänk till Youtube

Under denna rubrik kommer Journalisten att lägga upp intressanta debatter och skeenden i rörlig form.

Här är den första filmen: Hur självständig är och ska en fackförbundstidning vara från sitt förbund? Frågan är ständigt aktuell. Här har Journalisten lagt upp en debatt som hölls på fackförbundspressens dag i april. Medverkande är Susanna Lindell, chefredaktör för Kollega, Johanna Kronlid, chefredaktör för Arbetet, Liv Bäckström, chefredaktör för Kommunalarbetaren, Jonas Nordling, ordförande i Journalistförbundet, Tobias Baudin, vice ordförande i LO, Louise Gerdemo Holmgren, presschef på Unionen och Torbjörn Bredin, kanslichef på TCO.  Debatten modereras av Journalistens chefredaktör Helena Giertta

Ansvarig utgivare: Helena Giertta. Allt material är skyddat enligt lagen om upphovsrätt. Citera gärna, men ange källan. Information om cookies