Sky News tar fast grepp om anställdas twittrande

8 februari, 2012

Anställda på brittiska nyhetskanalen Sky News får inte skicka vidare twittermeddelanden från avsändare utanför organisationen, enligt nya riktlinjer.

Igår skickade kanalens ledning ut nya riktlinjer för sociala medier, som har fått anställda på kanalen att reagera med "chock och bestörtning", skriver The Guardian.

Enligt de nya riktlinjerna får anställda inte retweeta information som skickats av någon utanför Sky News. De får inte twittra om något annat än det de jobbar med, och inte om det kollegor håller på med innan kollegorna själva gjort det.

Sky News har varit tidiga med digitala medier och har enligt The Guardian flera gånger använt Twitter som första publiceringskanal, till exempel vid den arabiska våren.

Med de nya reglerna vill ledningen ta ett fastare grepp om vilken information som skickas ut från företaget och i vilken ordning. Det har hänt att nyhetsdesken fått reda på detaljer via medarbetares twitterkonton, vilket man inte vill ska upprepas.

Taggar: Twitter, Sky News

Kommentarer

Det finns 0 kommentarer på sidan.


Kommentera

Webbfråga

Var det rätt att fälla Expressens medarbetare för vapenbrott?

Se resultat

Grodor

Fler grodor

Nyhetsbrev

Prenumerera på nyhetsbrevet

Senaste numret

Prenumerera
P4 Kristianstad

Ansvarig utgivare: Helena Giertta. Allt material är skyddat enligt lagen om upphovsrätt. Citera gärna, men ange källan. Information om cookies