Skillnaden ökar mellan yngre och äldre mediekonsumenter

3 juli, 2012

Almedalen 2012 En ökad fragmentering och ännu större skillnader mellan unga och äldre. Den utvecklingen kan vi vänta oss i medieanvändningen, enligt Annika Bergström på SOM-institutet.

Även om den totala medieanvändningen är ”oerhört stabil” över tid delas tiden vi lägger på medier en vanlig dag upp allt mer. Det berättade Annika Bergström, SOM-institutet, vid ett seminarium i Almedalen.

Likaså lägger de yngsta och de äldsta ungefär lika många minuter på medier per dag, men på olika innehåll. Medan unga mobilsurfar på sociala medier och kvällstidningarnas sajter så läser de äldre morgontidningar och ser/lyssnar på public service.

– Troligen kommer grupperna att gå isär ytterligare. Det är ett problem, säger Annika Bergström.

Samtidigt har svenskarna ett mycket högt förtroende för traditionella medier.

– Det förtroendet utgör en motkraft som gör utvecklingen trögare.

Kommentarer

Det finns 0 kommentarer på sidan.


Kommentera
Almedalen 2012

Grodor

Fler grodor

Nyhetsbrev

Prenumerera på nyhetsbrevet

Säg upp din prenumeration här

Senaste numret

Prenumerera

Journalisten
på Youtube

Journalisten var den 15 maj på plats när 2 000 demonstranter samlades utanför folketinget i Christiansborg i Köpenhamn för att protestera mot förslaget om en ny offentlighetslag. Här är en videofilm därifrån.

Lagförslaget i Danmark har mött massiv kritik från jurister, journalister och publicister, men också från allmänheten. Det finns en majoritet för förslaget och den ser ut att kunna röstas igenom i folketinget den 28 maj.

Läs hela artikeln här

Ansvarig utgivare: Helena Giertta. Allt material är skyddat enligt lagen om upphovsrätt. Citera gärna, men ange källan. Information om cookies