Linus Paulsson ny chefredaktör för Metro

21 maj, 2012

Linus Paulsson, tidigare chef för di.se blir från och med september chefredaktör på Metro.

Rekryteringsprocessen är nu klar efter att Metro Sveriges tidigare chefredaktör Per Gunne i mars oväntat valde att lämna företaget för att bli vice VD för Stureplansgruppen. Det blir Linus Paulsson, chef för di.se, som blir ny chefredaktör, från och med den 15 september.

”Om det finns drömjobb så är det här mitt”, säger Linus Paulsson i en kommentar. ”Tillsammans med redaktionen på Metro ska vi stärka tidningens position ytterligare, både i print och digitala kanaler.”

Fram till 15 september är redaktionschefen Mona Johansson tillförordnad chefredaktör.

Kommentarer

Det finns 0 kommentarer på sidan.


Kommentera

Grodor

Fler grodor

Nyhetsbrev

Prenumerera på nyhetsbrevet

Säg upp din prenumeration här

Senaste numret

Prenumerera

Journalisten
på Youtube

Journalisten var den 15 maj på plats när 2 000 demonstranter samlades utanför folketinget i Christiansborg i Köpenhamn för att protestera mot förslaget om en ny offentlighetslag. Här är en videofilm därifrån.

Lagförslaget i Danmark har mött massiv kritik från jurister, journalister och publicister, men också från allmänheten. Det finns en majoritet för förslaget och den ser ut att kunna röstas igenom i folketinget den 28 maj.

Läs hela artikeln här

Ansvarig utgivare: Helena Giertta. Allt material är skyddat enligt lagen om upphovsrätt. Citera gärna, men ange källan. Information om cookies