Tipsa Journalisten
Telefon: 08-613 75 00
redaktionen@journalisten.se
annons@journalisten.se
26 oktober, 2012
Två journalister från Daily Telegraph, som låtsades vara representanter för ett Kinesiskt bolag, lyckades lura europeiska kontrollorgan och få ut en skadlig höftprotes på marknaden.
Det är tidningarna The Daily Telegraph och British Medical Journal som tillsammans utfört ett grävjobb i syfte att ta reda på hur lätt det är att få medicinska implantat godkända.
Två journalister utgav sig för att representera ett kinesiskt företag som ville få in en ny höftprotes på den europeiska marknaden. Den var en kopia av en annan protes, som tidigare dragits tillbaka eftersom den släppte ut skadliga metaller i kroppen, men ändå lyckades journalisterna få den godkänd.
För att en protes ska kunna säljas till patienter krävs en så kallad CE-märkning. Reportrarna vände sig till två privata företag i Europa, som har fått EUs tillstånd att utfärda den här typen av produktmärkning. Dessa aktörer ska uppträda opartisk, men journalisterna fick uppleva något helt annat.
”En företrädare för ITC sa till reportrarna att hans företag inte skulle utgöra något hinder för godkännandet av produkten och att det var på tillverkarnas sida, inte på patienternas sida”, skriver British Medical Journal.
frilans i Göteborg, har tilldelats ett ettårigt arbetsstipendium ur Sveriges författarfond.
blir ny samhällschef på Aftonbladet.
Har du – till skillnad från Journalistens krönikör Andreas Ekström – svårt att sluta gråta över Bakjours död? Vänd dig till Youtube och rys lite över ”Leet de parade”-hyllningen till den insomnade bloggen.
Journalisten, Box 1116, 111 81 Stockholm
Tel:08-613 75 00
E-post: redaktionen@journalisten.se
Journalisten.se hade 80 000 besök i mars 2013
Magasinet Journalisten har en räckvidd på 35000 läsare. Annonsera
Journalisten är Sveriges äldsta och största medietidning. Prenumerera
Ansvarig utgivare: Helena Giertta. Allt material är skyddat enligt lagen om upphovsrätt. Citera gärna, men ange källan. Information om cookies
Kommentarer
Det finns 0 kommentarer på sidan.
Kommentera