Tipsa Journalisten
Telefon: 08-613 75 00
redaktionen@journalisten.se
annons@journalisten.se
FOTO: Alexander Leimola
12 september, 2012
Samtal med ”Världens minsta lokaltidning” på nätet lanserades i Jönköping i dag. Bakom Jmini.se står Jnytts förre VD Krister Leimola (bilden) samt Filip Karlsson.
Jmini lägger tonvikten på snabba, lätta och korta nyheter för personer som vill hålla sig uppdaterade om vad som händer i Jönköping med omnejd. Därför kallar Krister Leimola nättidningen för "Världens minsta lokaltidning". Tanken är att underlätta för läsaren i tider då nyhetsflödet är större än någonsin.
Hur kom du på idén till Jmini:
–Under de senaste månaderna har jag pratat mycket med yngre människor, studerat dem på bussar och tåg och sett hur mycket de använder mobilen. Många tycker att informationsflödet är stort och vill ha snabba lösningar. Jag såg en lucka i marknaden och en vision började växa fram att jag kanske skulle göra en lokaltidning som tar fasta på just det här. Jmini ska fungera som ett komplement till andra tidningar. Tanken är att man ska ha koll på läget på tio sekunder.
Krister Leimoloa var 2006 med och startade Jnytt, en webbtidning som även den fokuserar på nyheter om Jönköpingstrakten. I november 2011 valde han att lämna sin post som VD. Jnytt ägs numera av Hallpressen.
Krister Leimola tror inte att Jmini och Jnytt kommer att konkurrera med varandra.
–Cyberspace gör att marknaden blir fri samtidigt som de traditionella medielandskapen håller på att brytas upp. Jmini är ett tecken på det.
Krister Leimola har jobbat som pastor i sju år och har på sistone även börjat jobba med e-handel. Samtidigt som han tänker fortsätta med det blev längtan efter mediebruset för stor.
–Jag blev sugen på att börja jobba med medier igen. Det är ju så kul. Har man väl varit där och fingrat så är det svårt att lägga av.
Hur har mottagandet av Jmini varit än så länge?
–Hittills har vi fått fin respons. Allt känns roligt och spännande och jag tror att vi har prickat in något som vi kommer att få se mer av i framtiden.
17 maj, 2013 |
PM Nilsson som blir ny politisk redaktör på Dagens industri. Hans uppdrag är att föra in DI i samhällsdebatten.
FOTO: Helena Giertta
14 maj, 2013 |
Han är en flitig användare av Twitter, som han ser som en telefon, men beskriver känslan med papperstidningar och böcker med ordet ”bläddringsglädje”. Publicistklubbens stora pris gick i år till kulturjournalisten Jan Gradvall
8 maj, 2013 |
I ett specialnummer som kommer ut i dag går Språktidningen och Modern Psykologi ihop. Samma innehåll – olika loggor. Men dubbelpubliceringen får kritik för att ”sälja artiklar två gånger”. Journalisten ställer chefredaktör Patrik Hadenius mot väggen. UPPDATERAD
2 kommentarer
FOTO: Sveriges Radio
6 maj, 2013 |
Utrikesminister Carl Bildt nobbade SR Ekot och ringde i stället Ring P1 för att svara på frågor om sin hållning i det internationella samarbetet mot kärnvapen. Ekots reporter Katarina Helmerson hade sökt Carl Bildt i nästan en vecka.
FOTO: Malin Hoelstad
30 april, 2013 |
Tidigt i morse hade 33 000 läsare aktiverat sin digitala prenumeration på Svenska Dagbladet. SvDs VD Gunilla Asker säger till Journalisten att det är långt över förväntningarna, och att den digitala satsningen kommer att vara viktig för att locka yngre läsare.
23 april, 2013 |
Under tio år som journalist hann Sonja Schwarzenberger med 41 anställningar. Hennes text i antologin Skitliv väckte stort gensvar. – Så många har känt igen sig i den där klaustrofobiska känslan av att behöva hålla skenet uppe samtidigt som arbetslösheten lurar runt hörnet.
.
1 kommentar
blir ny chefredaktör för Kyrkans Tidning och livsåskådningsmagasinet Amos.
blir ny redaktör för Metros trafik på sociala medier.
Under denna rubrik kommer Journalisten att lägga upp intressanta debatter och skeenden i rörlig form.
Här är den första filmen: Hur självständig är och ska en fackförbundstidning vara från sitt förbund? Frågan är ständigt aktuell. Här har Journalisten lagt upp en debatt som hölls på fackförbundspressens dag i april. Medverkande är Susanna Lindell, chefredaktör för Kollega, Johanna Kronlid, chefredaktör för Arbetet, Liv Bäckström, chefredaktör för Kommunalarbetaren, Jonas Nordling, ordförande i Journalistförbundet, Tobias Baudin, vice ordförande i LO, Louise Gerdemo Holmgren, presschef på Unionen och Torbjörn Bredin, kanslichef på TCO. Debatten modereras av Journalistens chefredaktör Helena Giertta
Journalisten, Box 1116, 111 81 Stockholm
Tel:08-613 75 00
E-post: redaktionen@journalisten.se
Journalisten.se hade 80 000 besök i mars 2013
Magasinet Journalisten har en räckvidd på 35000 läsare. Annonsera
Journalisten är Sveriges äldsta och största medietidning. Prenumerera
Ansvarig utgivare: Helena Giertta. Allt material är skyddat enligt lagen om upphovsrätt. Citera gärna, men ange källan. Information om cookies
Kommentarer
Det finns 0 kommentarer på sidan.
Kommentera