Tipsa Journalisten
Telefon: 08-613 75 00
redaktionen@journalisten.se
annons@journalisten.se
20 februari, 2012
Positiva nyheter har större genomslagskraft och lockar fler läsare. Det kan därför vara lönsamt att skriva artiklar som vinklar på det positiva. Det visar en avhandling skriven av en dansk forskare.
Forskaren Cathrine Gyldensted skrev sex artiklar som gick från mycket negativ vinkel till mycket positiv. Ord och citat var annorlunda, men källorna och historien var likadan.
710 försökspersoner fick läsa samtliga artiklar och resultatet visade att samtliga blev på mycket dåligt humör av att läsa den klassiska journalistiska vinkeln att dra på det negativa. Många av personerna ville inte läsa klart de negativt vinklade artiklarna.
Samtidigt visar undersökningen att läsarna hade lust att vända tillbaka och läsa mer om artiklarna hade en positiv grundsyn. Försökspersonerna upplevde också att de positiva historierna var mer sanna.
”I min avhandling lägger jag vikt vid de ekonomiska fördelarna av att ändra på inställningen inom journalistiken. Fler läsare skulle vara beredda att betala om de läste artiklar som inger hopp eller ser inslag som är positiva”, säger Cathrine Gyldensted till videnskap.dk.
börjar på Nordisk Film & Television.
Prenumerera på nyhetsbrevet
Journalisten, Box 1116, 111 81 Stockholm
Tel:08-613 75 00
E-post: redaktionen@journalisten.se
Journalisten.se hade 65 646 besök i december 2011.
Magasinet Journalisten har en räckvidd på 35000 läsare. Annonsera
Journalisten är Sveriges äldsta och största medietidning. Prenumerera
Ansvarig utgivare: Helena Giertta. Allt material är skyddat enligt lagen om upphovsrätt. Citera gärna, men ange källan. Information om cookies
Kommentarer
Det finns 0 kommentarer på sidan.
Kommentera