Aktuellt fälls för uppgifter om islamistiska extremister

30 maj, 2011

GRN-beslut Granskningsnämnden för radio och tv fällde ett inslag i Aktuellt, SVT2, som handlade om en rapport från Säkerhetspolisen om våldsbejakande islamistiska extremister i Sverige. En statistisk uppgift var så missvisande att inslaget blev osakligt.

I inslaget som sändes den 15 december 2010 uppgavs att SÄPOs rapport visade att de flesta islamistiska extremister i Sverige är mellan 15 och 30 år. Enligt rapporten var närmare 70 procent av de kartlagda individerna 30 år eller äldre.

Programmet anmäldes eftersom det ansågs att uppgifter från Säpo-rapporten hade återgetts på ett felaktigt vis. Enligt rapporten var medelåldern hos de islamistiska extremisterna 36 år, vilket anmälaren hävdar inte framgick av inslagen. I stället förmedlades det en bild av att det främst var unga män som var involverade i islamistisk extremism i Sverige.

Med hänsyn till uppgiftens art och betydelse i sammanhanget anser Granskningsnämnden att inslaget i Aktuellt strider mot kravet på saklighet.

Kommentarer

Det finns 0 kommentarer på sidan.


Kommentera
GRN-beslut

Webbfråga

Var det rätt att fälla Expressens medarbetare för vapenbrott?

Se resultat

Grodor

Fler grodor

Nyhetsbrev

Prenumerera på nyhetsbrevet

Senaste numret

Prenumerera
P4 Kristianstad

Ansvarig utgivare: Helena Giertta. Allt material är skyddat enligt lagen om upphovsrätt. Citera gärna, men ange källan. Information om cookies