Krönika
Aftonbladets oheliga allianser
16 mars 2005
Samma marknadskrafter styr i dag Antipiratbyråns agenda – och Aftonbladets hållning i fildelningsfrågan.
I biofilmen Kinsey beskrivs den amerikanska fasan för att det nyuppfunna blixtlåset skulle leda till moraliskt fördärv. Lika skrattretande framstår i dag 70-talets nöjesindustris försök att förbjuda fördärvligheter som videon och kassettbandet.
Och senaste veckan har hundratusentals svenskar rodnat över Henrik Pontén, juristen som leder den lobbyistiska aktionsgruppen Antipiratbyrån och träffats av räliga rekyler efter sin sensationellt provokativa hetskampanj mot fildelare.
Mindre kul är minnen av hur amerikanska ledarskribenter i början av 80-talet, bearbetade av nöjesindustrins lobbyister, pläderade för vikten av att förbjuda Sony Walkman. Samma marknadskrafter styr i dag Antipiratbyråns agenda – och Aftonbladets hållning i fildelningsfrågan.
brytTrots att Sverige är ett av blott fem medlemsländer som i dagarna drivit igenom ett extremkontroversiellt EU-direktiv om mjukvarupatent har massmedierna varit skandalöst ointresserade av ämnet. Och det okunnigt slentrianmässiga är illa nog: när pressmeddelanden med bondfångarstatistik går rätt in; när SVTs Lilla Aktuellt hafsigt skrämmer unga tittare med att ”det ska bli olagligt att ladda ner filer från Internet”; när Universals VD slipper motfrågor när han till TT hävdar att det finns ”krafter som tjänar stora pengar på olaglig Internetspridning” (det är en välkänd strategi av skivbranschen att sammanblanda ideell fildelning med piratförsäljning). Men det är allvarligare när medierna medvetet överger läsarintressen och i stället springer branschorganisationerna Ifpis och Antipiratbyråns ärenden.
brytNu var Antipiratbyråns offensiv, inledd för tre veckor sedan med pressmeddelanden om husrannsakningar hos fildelare, alltför aggressiv för att medierna skulle kunna fortsätta sova. Ju högre Henrik Pontén jublade över sitt nya ”superprogram” som spårar fildelare dygnet runt; över dagliga utskick av 2 000 varningsbrev och över ”hundratals svenskar” som ringt och ”biktat sig”, desto mer intresserade sig medierna även för motargumenten.
Det gick ju inte att missa hur 4 000 svenskar – däribland bredbandsfarfar Jonas Birgersson – anmält Antipiratbyrån till Datainspektionen för brott mot PUL, eller polisens uttalanden att man inte hade resurser att bry sig om fildelandet, eller att de skrämseltaktiska husrannsakningarna utförts av en och samma chefsutredare i Stockholm, Hans Strindlund, som på eget bevåg allierat sig med Antipiratbyrån och själv utfärdat de husrannsakningstillstånd han omöjligt kunnat få av en åklagare (samme Strindlund som 1986 var lierad med lobbyingen för bastuklubbslagen och drev en personlig hatkampanj mot stans bögställen).
brytSnart började Henrik Pontén säga emot sig själv och snärja in sig i sina egna överdrifter. När han i TV4s morgonsoffa förnekade att Antipiratbyrån registrerar IP-nummer svarade Bredband2s Jonas Birgersson att ”det vet du ju själv är en lögn, vi får kontinuerligt brev från Antipiratbyrån, underskrivna av dig, med listor på IP-nummer”.
Aftonbladet har däremot alltid plats att upplåta för Pontén att obehindrat fortsätta sin hårdvinklade linje. Att just Aftonbladet fnurrat in sig i lobbytrådarna från copyright-fundamentalister beror på att tidningen tjänar konkreta pengar på att dess läsare får en så ofiltrerad version som möjligt av Antipiratbyråns och Ifpis hot – så att de skräms att sluta fildela och i stället köper sina låtar från världens sämsta betalsajt för musikfiler. Nämligen Aftonbladets eget tekniska fiasko Poplife.
Men det journalistiska självmordet är större än det kommersiella. Snart integreras försäljningen med tidningens skivrecensioner.
Till dig som vill kommentera krönikan: OBSERVERA att vi inte publicerar anonyma inlägg. Du måste skriva ut fullständigt namn och mejladress. Annars raderas inläggen. /Red.
Kommentera [15]
Kommentarer är stängda för denna artikel.





Leo Erlandsson | 15 mar 2005, 14:50 #
Tack!
Av Leo Erlandsson
Tack för en oberoende granskning av Aftonbladets senaste artiklar kring Antipiratbyrån, Bahnhof och rättssäkerhet.
Kaj Granlund | 15 mar 2005, 20:38 #
Mångbottnat
Av Kaj Granlund
Härligt mångbottnad historia.
Även tidningen METRO har ju gått i antipiratbyråns ledband de senaste veckorna.
John-Erik Wallace | 16 mar 2005, 01:26 #
Någon som säger sanningen!
Av John-Erik Wallace
Tack för en superbra artikel som vågar bryta tystnaden om AB intressen och media i allmänhets betende.
Det är dags att nivån höjs några snäpp och tack vare dig och andra som vågar tala ut kan det bli möjligt! Det är dags för en debatt om den nya lagen, det får bli ett slut på APB husrannsakningar infiltratör och stämningar och hot om sådana på miljonbelopp mot vanliga “svensson” som vill ta del av kulturlivet på ett enkellt sätt.
John-Erik Wallace
Kjell Häglund | 16 mar 2005, 08:51 #
Lite eftertankar:
Av Kjell Häglund
Min krönika skrevs innan razzian mot Bahnhof och det ytterligare uppskruvade debattläget som ”“ vad gäller hotbilden mot Pontén i synnerhet ”“Â skrämmer och äcklar mig.
Sedan detta hände har faktiskt även media visat en betydligt mer mångfacetterad och påläst inställning i sin bevakning. Och samma dag som krönikan publicerades var även Aftonbladet mer korrekt och objektiv.
Jag är fortsatt kritisk till både APB:s skrämselpropagandistiska metoder och medias förenklingar, men det kan vara på sin plats att påpeka att frågan är för komplex för att behandlas som den gjorde på SVT:s “Debatt” igår, med en “för”- och en “emot”-sida. Båda sidor har starka argument ”“ och bär på irriterande motsägelser ”“ och det kommer att bli oerhört intressant att följa den fortsatta utvecklingen. Jag vill också rekommendera Nicklas Lundblads “Kommenterat”-blog:
http://kommentar.typepad.com/k/
Kjell Häglund
Anders Hasselqvist | 16 mar 2005, 12:36 #
Äntligen
Av Anders Hasselqvist
Äntligen ser man en artikel där någon tänker själv och inte bara går på det som APB och skivindustrin säger.
Kom just att tänka på ett inslag i Aktuellt där reportern sade att “piratkopieringen kostar skivindustrin” nåt gigantiskt belopp. Det kan ju omöjligt kosta dom något? Mer rätt hade väl varit att använda förlorad inkomst, vilket inte är helt rätt heller eftersom man inte kan räkna med att alla hade köpt musiken. Jaja. Ni förstår min mening :)
Tack iaf!
Anders Hasselqvist
Hans Eric Holmquist | 16 mar 2005, 14:16 #
Bra!
Av Hans Eric Holmquist
Jag håller helt med om aftonbladets totalt okritiska hållning till Antipiratsbyråns pressmeddelanden, som oftast citeras rakt av i tidningen verkar det som. Ett rysligt exempel på detta var artikeln som uppmärksammade JoS och Birgerssons anmälan mot kronofogden – i skuggan av att herr Pontén utsatts för personhot (rubriken var just “dödshotad”) och i princip gav dessa seriösa affärsmän skuld för hoten i fråga. Påminde mig inte lite om hur kritiker av bushadministrationen gärna stämplats som “terrorister” av vissa intressegrupper under de senaste åren.
De senaste dagarna har vi sett hur det vänt lite med beskeden att datainspektionen ska utreda APBs register samt den nyliga anmälan mot kronefogdemyndigheten – men jag fruktar att det inte kommer att hålla i sig länge. Detta är en oerhört viktig demokratisk fråga just nu då man är på väg att rakt av kriminalisera flera hundra tusen Svenska medborgare varav merparten inte anser att man begår något moraliskt fel (utan tvärtom ofta lägger mycket pengar på film/skivor trots att man laddar hem saker). Jag hoppas att ni fortsätter bevaka journalistiken kring detta och vems intressen som egentligen ligger bakom den även när dagarnas enkelspåriga “debatt” har lagt sig.
Hans Eric Holmquist
Christian Lönnholm | 17 mar 2005, 03:12 #
Pengar och dolda motiv
Av Christian Lönnholm
En viktig aspekt är just de kommersiella drivkrafterna och hur det påverkar de aktörer som alltid anser sig har det bästa för allmänheten framför sina ögon.
Fildelningen har gett bredbandet den poäng som annars (ännu)saknas för den snabba uppkopplingen som dragits kors och tvärs i landet. De som slagit sig för bröstet och talat om världens mest uppkopplade land har fildelningen att tacka för just detta. Inget hushåll kan väl påstå att de har 10mb/s för att skicka e-post eller för att kunna se flashig reklam på hemsidor? Nej, det svenska folket har gjort sina bredbandsinvesteringar just p g a fildelning. Det kommer inte finnas någon som helst drivkraft bakom en fortsatt expansion i näten eller hos hushållen utan program som Kazaa osv. Hushållen har hjälp till den svenska IT-infrastrukturen på detta sett samtidigt som den lockat en mängd sk “innehållsföretag” till investeringar.
Sedan är det ett känt faktum att många filmer delfinansieras med sk “product placement” vilket den senaste tiden ligger bakom en allt större del av produktioneras totala budget. Product placements värdet ökar med fildelningen då fler ser en som film de annars inte skulle sett. Det är visserligen inte lika mycket pengar som en förstaplacering i någon försäljningslista – men ändå…
Politikerna har kanske inte gjort sitt jobb och förklarat varför vi ska ha den här typen av lagstiftning i Sverige. Henrik Pontén får själv bära hundhuvudet för att Sverige faktiskt har en lag som många inte känner sig bunda vid. Plötsligt så är en naturlig del av många vanliga människors vardag något som kan leda till miljonskadestånd. Det vore naivt att tro att dessa inte skulle reagera.
Sedan är det naivt att sätta svensk producerade filmer som offer för fildelningen. Anledningen till att svenska filmer plötsligt började gå bra på bio var just fildelningen. De svenska filmerna kommer inte upp på nätet så snabbt utan kommer först i regel efter det att DVDn har släppts. Därför väljer folk hellre att ladda ner de amerikanska filmerna för att sedan lägga biopengarna på att se svenska och andra europeiska filmer.
Tur är väl det… för om det hade varit något man skulle kunna släppa fritt på nätet så skulle det vara alla svenska skattebetalade filmer.
Grundfrågeställningen: Vill vi hade det som igår då man kunde i en liten håla i Värmland få del av världens filmskatter med bara ett par knapptryck? Eller vill vi ha ett vattentätt skydd för företag att bestämma var, när, hur och till vilket pris deras varor får komma andra till del?
Redan på SVT Debatt såg man koncensus hos de olika debattörerna om en kompromisslösning på denna problematik. Ändå fortsätts slakten på syndabockar över de nyinrättade paragraferna…
Bakom ridån skönjer jag ändå Bert Miltons leende. Det är just nu inte är någon som vågar säga det rent ut men det är mycket pornografi som delas. Och det är tack vare denna nya EU-lagstiftning som fått Private Media Group (världens största porrfilmsföretag) att FÖRDUBBLA sin totala produktion och distrubution till Europa sedan årskiftet.
Jag anser det ändå bara vara en tidsfråga innan kvinnorörelsen kommer likställa viss framställningen av pornografi som köp av sex. Då kommer de också att kräva att all upphovsrätt på material med “inspelade sexköp” ska hävas så att det inte finns kommersiell drivkraft bakom den “inspelade prostitutionen”. Kvinnorörelsen skulle då göra gemensam sak med tonårskillarnas oplatoniska förhållande till sina datorer och “Free sex – it’s the only sex we have” skulle bli mottot som på allvar skulle kunna skaka om i debatten.
Christian Lönnholm
Jonas Bosson | 17 mar 2005, 13:26 #
Mjukvarupatent
Av Jonas Bosson
Det finns väldigt mycket att skriva om maktmissbruk, tillväxt och att gå mot sunt förnuft när det gäller mjukvarupatent. Tack för att du tar upp ämnet.
Ta t.ex. Svanbergs kommentar om att 90% av Ericssons patent kan falla med EU-parlamentets krav på rim och reson i patentlagen. Jag är isåfall inte beredd att kalla dessa patent för uppfinningar och skulle definitivt sälja mina aktier i ett så innovationfattigt företag om det stämmer.
Patent ska främja prestationer, inte bara Ericsson affärsmetoder på min bekonstnad och risk att beträda triviala och breda patent. Publicering ska verkligen inte behöva vara patentintrång…
Jonas Bosson
Magnus Stålnacke | 17 mar 2005, 13:44 #
Rätten att läsa
Av Magnus Stålnacke
Alla som ens funderar det minsta i banor som berör IT-politik bör läsa följande lilla histora, i länk nedan. Den skrevs 1996 som ett framtidscenario, men idag är vi faktiskt där, alla lagar som grundlägger scenariot är antagna eller ligger i den politiska pipelinen.
http://www.gnu.org/philosophy/right-to-read.html
Magnus Stålnacke
Stig Vikström | 17 mar 2005, 20:03 #
Sant
Av Stig Vikström
Håller med i det hela dessutom har Poplife hjärta att ta 99 kr per skiva nedladdat material he he he.Tror dom att vi allihop är idioter? Om dom tog 5 kronor per skiva då skulle jag köpa då jag ändå måste ha en brännare där jag betalar skatt på skivan som dessutom inte håller samma kvalitet som en pressad skiva.
Allt blir bara patetiskt då man ser att Poplife vinst bara :
) skall bli så hög som möjligt utan att artisterna får ta del av dom pengarna för dom får verkligen lite för detta. Dom kanske rent av inte får ett öre pga att det inte står i deras kontrakt att det gäller nedladdat material utan bara per såld skiva :) Vad vet jag.Stig Vikström
Bernt Granbacke | 17 mar 2005, 21:31 #
Journalistiken är död!
Av Bernt Granbacke
Staten har ingen granskare idag! Journalisterna är under isen, man föredrar journalistik kring Britney Spears hund framför grundläggande demokratiska frågor!
Journalisterna annammar t.ex. direkt APB:s ordval: “Piratkopiering” trots att befolkningen inte ser det som “Pirat” verksamhet, dess rätta namn är t.ex.: Fildelning.
Man skriver förvårdnandsvärt lite om de metoder som APB ägnar sig åt, det borde bedrivas en häxjakt á la “Mona Sahlins toblerone” (otroligt att det fick större uppmärksamhet än det APB ägnar sig åt!) Varför prioriterar KFM och åklagarmyndigheten sådana här så kallade “brott” när man lägger ned åtal mot riktiga brottslingar?
Varför ändrar staten spelreglerna till förmån för det penningstinna etablissemanget som klagar på sina kunder som är less på deras maktfullkomliga och totala avsaknad av förmåga att anpassa sig? Skulle verkligen inte artisterna klara sig utan denna lag? Hur kommer det sig att de gjorde det innan massproduktionen av musiken?
Varför är inte media mer intresserad av att påvisa det orimliga i att förbjuda kopiering av filer? Svaret är nog tyvärr så att: Inte en enda journalist idag törs sätta sig in i frågan så djupt så att man törs stå i skottlinjen.
Demokratin är starkt hotad när journalister måste skriva om Britney Spears hund istället för om det Justitiemord som pågår i EU med Sveriges goda medvetande!
Sverige var själv aktiv i att driva igenom frågan om Mjukvarupatent.
De starka företagen, politikerna och journalisterna lever i en symbios som gör att var och en av dom kan göra vad som helst och komma undan!
Skönt att höra att någon törs angripa det totalt felaktiga!
Medias pinsamma tystnad i Patentfrågan (brist på förmåga!) och Medias ställningstagande för Stasi metoder samtidigt som de går emot sina läsare och sin befolkning.
Tack Kjell!
Bernt Granbacke
mikael lindström | 18 mar 2005, 08:45 #
aftonbladets oheliga allianser
Av Mikael Lindström
Hej Kjell! Vill bara säga att ditt inlägg är klockrent, min fråga till Aftonbladet är fortfarande obesvarad. Jag frågar dig som journalist varför bemödar sig inte Kadhammar ens med att svara och hur skall detta tolkas. Tycker att hans och redaktionens tystnad är pinsam, deras trovärdighet är för alltid suspekt oavsett ämne. Är jag så otydlig?
Brevet till Kadhammar nedan:
Jag blir väldigt besviken på din tidning AB och i synnerhet på dig och din trovärdighet som journalist, efter att ha läst artikeln om fildelning (Piratkopierarnas fiende nr 1) lördagen den 12/3.
Mig veterligen är ditt signum att på ett empatiskt sätt beskriva orättvisor och obskyra förehavanden i Sverige och resten av världen, där du vurmar för den enskilda individens integritet och rättigheter.
Hur kan Du då, och med vilken rätt? Kalla 500 000 svenska medborgare för omoraliska.
Piratkopiering i kommersiellt syfte är självklart stöld av upphovsrättsskyddat material. Men fildelning i syfte att sprida information och att ha möjligheten att nå andra människor över hela världen, bygga nätverk där bl. a musik och film är ett gemensamt intresse, kan näppeligen anses speciellt omoraliskt eller kriminellt, även om lagen säger så. Undrar därför om du anser att vi bör jämställa bankrån med att palla äpplen.
Vad du gör när du tar så tydlig ställning i moralfrågan är nämligen just detta att du tar för givet att majoriteten av Sveriges befolkning tycker att polisen inte har annat att göra utan bör lägga sina resurser på att jaga människor med tveksam moral. ´
Var så god! Eller har du redan kastat första stenen?
Jag är inte lika säker som du på att om du frågar våldsoffer eller äldre människor som känner ett obehag av att vara ute efter mörkrets intrång, föräldrar till tonåringar som är bekymrade över tillgången på narkotika etc. skulle få bifall om vad som är omoraliskt och i första hand bör stävjas för skattepengarna.
Vad jag vill komma till? Detta är inte en dåres försvarstal, utan handlar om dig som journalist!
Du skriver att. Henrik Pontén har lagen och även den moraliska rätten på sin sida. Han jagar dem som kränker filmmakarnas upphovsrätt och bestjäl dem på deras pengar, arbete och kreativitet. Utan upphovsrätten skulle ingen filmskapare, musiker eller författare kunna leva på sin konst. Så långt är det glasklart.
Stopp ett tag! Lagen? Ja. Men att han, Pontén har den moraliska rätten på sin sida? Nu är du där igen och gör artisten till ett offer och berättar för en halv miljon Svenskar vad moral är.
Låt mig då förklara att det inte finns en filmskapare, musiker eller författare som i sin begynnelse skapar eller kan skapa något av väsentlig kvalitet med pengar som drivkraft, utan vad de behöver är en publik. Den publiken finns bl. a ute på hubbarna, ett ypperligt forum för gratis PR. Tjugo års erfarenhet i artistbranschen har givit mig vissa insikter om hur den verkligheten ser ut, och det kan jag säga, att där råder omoral hos dem som när sig på talangerna, dock ej enligt svensk lag straffbar även om jag är övertygad om att en titt i mången bokföring och verksamhet skulle vara nog så straffbar mot vad som verkligen skett. ”Om inte annat moraliskt sett” Där händer som följer att det finns en uppsjö av parasiter och agenter som är beredda att utnyttja och nära sig på dessa konstnärers talang till det yttersta. Förra seklet fick de ofta betalt med gratis sprit och andra otillåtna preparat medan ”ägaren” blundade för människans misär och fortsatte mjölka kossan. Det är dem du nu värnar om. Musik och filmbolagen ”De verkliga offren” för fildelningen.
Att folk blir förbannade på Pontén har redan visat sig. Där vid kan Du känna dig skyldig, om han på något vis skulle fara illa. Nämligen att försvara en person som i det militära och i politiken skulle ses som en överlöpare, på en stor arbetsplats vid strejk, som en svartfot (strejkbrytare), skapar ilskna reaktioner. Av rädsla skapas nämligen också ilska.
” – Vi är inte blyga när det gäller att kräva skadestånd. Vi har en färsk dom på tre miljoner kronor i tingsrätten. Strängaste domen hittills är på 16 miljoner. Det var en gympalärare som piratkopierade spel. Han lever väl på existensminimum nu.”Att Pontén är stolt och adrenalinstinn som en ledare av en folkmobb när han agerar civilpolis gör inte saken bättre. Bara det att köpa Internettjänsten av Bahnhof, utan att upplysa dem om att avbryta sin tveksamma verksamhet med servrarna, går ju att jämställa med att polisen handlar med narkotika för att komma åt ligorna. Att uppmuntra till brott förbjudet i Sverige så vitt jag vet. Vem vill vara vän med en sådan karaktärslös ynkrygg.
Det går inte att missta sig på stoltheten i tonen den här killen är alltså låtsaspolis, åklagare, rättskipande domare, och hånfull bödel i en och samma person. Och du hans avlönade lakej.
” – Det är inte tillåtet att begå brott bara för att man är ung. Det finns inga fribiljetter bara för att man ångrar sig när vi kommer. Många föräldrar borde hålla bättre ordning på sina ungar. De har skyldighet att uppfostra sina barn.”
Det sjuder av offensivlusta. På dem bara! De oansvariga ensamstående morsorna ”dock ansvariga enligt Svensk lag” som inte kan hålla reda på tonåringarna så får vi ett hundra tusental barnfamiljer som lever på existensminimum. Och musik, film och kulturell bildning kan de vara utan för de har de ändå inte råd att köpa då. Ponténs framtidsversion?
Var finns din tidnings och din stolthet att som journalist beskriva verkligheten och t.ex framhäva informationsspridning som en viktig jämställdhetsfråga. Om man som Jag, bor i en stor stad där våra största och bredaste återförsäljare av film och musik inte kan direktimportera några av förra seklets största filmer av filmskapare som Marcel Carné, Joseph Losey, Godfrey Reggio m. fl och för att då inte tala om ickeeuropeiska regissörer eller musikverk av exempelvis Estländaren Lepu Sumera. Hur skall då ett kulturellt mångfald kunna vara möjligt. Vad gör den som vill ha ett bredare utbud än det som den lokala videohandlaren, bensinmacken eller reklamfinansierade kanalerna på TV kan erbjuda. Jo genom nätverk och fildelning med människor från andra länder och kulturer kan jag upplysa om. Det görs även dokumentärer i andra länder med personliga vinklingar på politik och världsproblem för den som inte tror på eller nöjer sig med den information våra nyhetsredaktioner delger, eller som SVT av naturliga anledningar inte får plats med i tablån. Skall den som delar ut eller laddar hem sådant material också oroa sig för att bli besökt av antipiratbyråns verksamhet och få datorn beslagtagen. Och vad blir åtalspunkterna det kan naturligtvis också vara skyddat material inte så lätt att veta bara.
Vill slutligen upplysa om att hemdatorn fyller alla funktioner som bibliotek, skivspelare, DVD mm. Bara det att den tar lite plats och det är lätt att hitta i den, ett fantastiskt verktyg för den som vill så varför inte använda den som det är tänkt och sprida kunskap inspiration och glada filer.
Personligen tror jag att många av de mest högröstade artisterna om de finns sådana, redan är så rika och dessutom på tillbakagång så att de bör känna sig hedrade av att någon över huvudtaget delar ut deras verk.
Mikael Lindström
sakari pitkanen | 21 mar 2005, 18:17 #
Metro går inte i nåns band
Av Sakari Pitkänen
Debatten om nedladdning började denna gång med att Metro avslöjade att polisen slagit till mot en enskild fildelare.
Därefter har vi haft två kolumner som båda kritiskt granskat argumenten mot fildelning.
Vi har dock skrivit om både Pirater och Antipirater. Självklart. De är aktörer i pjäsen och måste få ge sina argument.
Men vi har äver haft oberoende IT-jurister som i Metro berättat om lagstiftningen.
Jag är mycket nöjd med Metros bevakning av den här frågan.
Mvh
Sakari Pitkänen
Chefredaktör, Metro
Christoffer Green | 14 jun 2005, 21:52 #
Bra skrivet!
Av Christoffer Green
Ville bara tacka för en bra artikel.
Bitte Assarmo | 14 jul 2005, 16:59 #
Bra artikel!
Av Bitte Assarmo
Tack för en bra och saklig artikel – mycket uppskattad!