Krångligt på Arbetsförmedlingen

17 januari, 2012

Jag är journalist och arbetslös. Därför gick jag till Arbetsförmedlingen för att skriva in mig som arbetslös. Jag gick till den förmedling som är närmast mig (Liljeholmen) och fick snabbt komma in till en handläggare. Så långt gick allt smidigt.

Men väl inne fick jag veta att jag inte FÅR skriva in mig vid den förmedlingen för att jag har ett yrke som gör att jag MÅSTE vända mig till den speciella arbetsförmedling som finns för personer som jobbar med kultur och medier. Handläggaren berättade också att om hon försöker skriva in mig så går det inte – systemet säger stopp om hon försöker skriva in personer med yrken inom kultur och medier!

Det betydde att jag var tvungen att fortsätta till Arbetsförmedlingen för kultur- och media i Münchenbryggeriet, en extra tur som tar 1,5 timme. Där blir jag i stället ifrågasatt – handläggaren undrar om jag verkligen har arbetat som journalist de senaste tre åren. Det måste jag i så fall bevisa med kopior av anställningsbevis, annars får jag inte höra till just den förmedlingen.

Det, och att skicka in mina papper till a-kassan, var det enda mötet handlade om. När jag frågade handläggaren vad han kunde göra för mig såg han ut som ett frågetecken. - Ja, finns det några jobb? frågade jag men det kunde han inte svara på.

Någon handlingsplan skrevs inte och jag fick inga erbjudanden om hjälp eller någon information om eventuella aktiviteter eller kurser som kunde vara av intresse för mig.

Jag ifrågasätter starkt det nuvarande systemet och den brist på information som finns på Arbetsförmedlingens hemsida och på Arbetsförmedlingen.

Varför kan jag inte skriva in mig vid vilken arbetsförmedling som helst? Ska jag tillhöra någon särskild förmedling kan jag väl hänvisas dit till nästa besök? Var på hemsidan finns informationen om att jag måste söka mig till en viss arbetsförmedling? Om Arbetsförmedlingens datasystem säger ifrån till handläggarna när den arbetssökande arbetar med vissa yrken, varför kan det inte göra motsvarande för mig som arbetssökande? Så att jag direkt kan få veta att jag måste vända mig till en särskild förmedling. Vilket i och för sig är helt galet, jag måste väl själv få bestämma om jag tycker att jag har behov av en viss sorts förmedling eller inte? Och varför fick jag ingen som helst hjälp med att hitta ett jobb?

Nu hade jag tur som gjorde mina besök på förmiddagen och jag hann bli inskriven samma dag. Men om jag kommit strax före stängning till Liljeholmen hade jag inte hunnit in till Söder och därmed missat en karensdag. Den dagen kan vara viktig när det gäller kommande ersättning och det kan inte vara rätt att en arbetssökande ska missa det på grund av dålig information från Arbetsförmedlingens sida.

Jag kräver nu ett svar från Arbetsförmedlingens ledning på frågorna om varför det är så här och vad ni tänker göra för att ge oss arbetssökande ett bättre bemötande, bättre information och bättre hjälp med att få ett nytt jobb?


Elisabet Andersson

Kommentarer

Det finns 1 kommentar på sidan.


Kommentera
Inlagt av Helena Giertta tis, 2012-01-17 11:06
  1. Marcus | 28 dec 2011, 16:40 #

    Ja men så är det. AF är ett stort SKÄMT. :) Och snälla Elisabet… du har just bara skrapat på ytan.. till det totala meningslösmaskineriet! :) Du har fått åka en och en halv timma extra. Tror du att det stannar där?? ;) Välkommen till AF.. Jag har som kulturarbetare varit inskriven i Kultur/Media AF 20 år.. och jag är GLAD över att nu vara i Fas 3 för då kastar dom inte in mig i nya totalt meningslösa “jobbskapande” åtgärder. Tyvärr.. vi får inte i FAS 3 säger dom. Tack! säger jag så slipper jag ännu en. :) och ställer dessutom krav på varje FAS 3 plats att den skall leda till jobb (vilket dom ju sällan gör)

    På AF samlas oerhört mycket begåvade människor(arbetslösa) men tar AF på något sätt till Vara på detta? Nej. Jag har gått kurser där arbetslösa har kläckt ur sig helt enastående Jobbskapande åtgärder och affärsidéer.. men har man någonsin fått gehör för detta? Nej….

    För personalen på AF har fått direktiv uppifrån, från gamla AMS från Regeringen (som saknar idéer) hur människor kommer i jobb. Din uppgift är att lyda. Sen blir det tyvärr inget jobb för åtgärden var ganska dålig. Men då! prövar vi en ny! som “regeringen” kommit på.

    Att regeringen och arbetsförmedlingen skall “hitta på” och skapa jobbskapande aktiviteter är lika korkat som om Regeringen skulle skriva alla artiklar i alla fristående tidningar. Eller om dom skulle driva “bilfabriker”. Och det har dom ju kommit på att dom inte skall..

    Men jobbskapande aktiveteter för Journalister och Kulturarbetare.. .där är dom proffs!! där skall dom bestämma.. och vi skall lyda…

    Jag har aldrig någonsin under 20 år fått något jobb överhuvudtaget genom arbetsförmedlingen eller genom deras åtgärder. Men AF jobbar på .. mot oändligheten! :-)

  2. Anders Andarve | 28 dec 2011, 23:50 #

    Varför skriver du till Arbetsförmedlingen på denna sajt för? Skriv direkt till Departementet.SJF kan ju inget göra.

  3. Är jag för krass? | 29 dec 2011, 17:43 #

    Om man inte på 20 år får ett arbete inom medier/kultur, borde man inte söka andra jobb då? Den konstiga gräddfilen med kulturarbetsförmedlingen borde bort. Den är helt irrelevant. Den första tiden är det rimligt att söka jobb inom ett smalt område, sedan tycker jag nog att man får bita i det sura äpplet, även om det skulle innebära städjobb, restaurangjobb eller telefonförsäljning. Eller varför ska vi skattebetalare försörja folk i all evighet?

  4. Birgitta Johansson, Af Kultur Media | 30 dec 2011, 10:58 #

    Arbetsförmedlingens mål är att på bästa sätt hjälpa varje person som skriver in sig hos oss. De olika Arbetsförmedlingarna runt om i landet arbetar efter att erbjuda ett stöd och aktiviteter anpassade för alla. Några av dessa har en specialinriktning och där finns bland annat Arbetsförmedlingen Kultur/Media som journalister kan tillhöra. En journalist kan vara inskriven på vilket kontor som helst men Kultur/Media har uppdraget att särskilt arbeta med insatser för en rad specifika yrken och därför är det bara där man kan registrera sig inom dessa yrken. Väljer man att vara inskriven vid annat kontor får man registrera andra yrken än det man har erfarenhet av inom kultur/medieområdet. Det går alltid att registrera sig på valfritt kontor vid första besöket och sedan flyttas över till annat vid senare tillfälle, så det ska aldrig vara någon risk att förlora ersättningsdagar.
    För att säkerställa att man är utbildad inom sitt yrke eller har tillräcklig arbetslivserfarenhet behöver man vid något av de första besöken visa intyg på detta. Det krävs också för de flesta yrken även vid övriga kontor. Orsaken till att man måste visa intyg är för att matchningen ska bli rätt och att man uppfyller yrkeskraven.
    Vid inledningen av ett besök är det också meningen att gå igenom vilka behov en person har och vad vi kan hjälpa till med. Jag beklagar att du upplevt ditt första besök hos oss som krångligt och att du inte kände att du fick tillräcklig information om vad Arbetsförmedlingen har att erbjuda. Det har redan gjorts förbättringar under hösten när det gäller information kring registreringen. Det ska gå smidigt och enkelt att hålla kontakt med oss och det är bra om vi får höra synpunkter kring detta. Vi tar med oss dina tankar i det fortsatta förbättringsarbetet. Besök oss gärna när du vill så kan vi berätta mer kring vad för service som finns på våra kontor och på hemsidan.
    Birgitta Johansson
    Arbetsförmedlingschef med områdesansvar
    Af Kultur Media

  5. Marcus | 1 jan 2012, 00:59 #

    SVAR till: Är jag för krass.
    Jag sa inte att jag inte hade haft ett enda jobb på 20år. Jag har haft massor av jobb.. massor, men alla har jag fixat helt själv, man skulle ju tro att arbetsförmedligen skulle leva upp till namnet och “förmedla” jobb. ;) Inte bara vara en förlängd administration till den pengarutbetalande försäkringskassan. :) Vilket är PRECIS vad dom är nu.

    Så vill jag också tillägga att dom fasta jobben inom kulur aldrig har varit så många, dom osäkra så många fler, och dom senaste decennierna har det blivit ännu färre fasta och ännu fler osäkra. Därför har jag gjort det enkelt för mig och aldrig under desssa 20 år skrivit UR mig ur Arbetsförmedlingen… därför har jag varit inskriven i 20 år.

    Och självklart har jag då och då haft jobb inom skola restaurang städ och näringsliv .. men jag är kulturarbetare.. och även om jag är inskriven i Kulturarbetsförmedlingen så kräver ju även dom att man skall ta “vanliga” jobb när man gått arbetslös en tid…

    Besvarar detta din fråga?

    Sen vill jag tillägga att, även om det inte är så, så bör ett samhälle ha råd både med kulturarbetare och journalister.

  6. Lars | 3 jan 2012, 19:28 #

    Självklart kan SJF göra något åt situationen på Arbetsförmedlingen (AF), framför allt när det gäller att förmedla jobb.

    Om förbundet exempelvis skulle kräva i sina kollektivavtal att alla lediga tjänster (på låt säga mer än två veckor) inom respektive avtalsområde ska anmälas till AF så skulle antalet förmedlade jobb på förmedlingen öka dramatiskt.

  7. Razzle | 5 jan 2012, 23:35 #

    I Irak sprängs ännu en bilbomb. Barn dör som flugor i Afrika. Ett japanskt kärnkraftverk går sönder och reparationerna förväntas ta 30 år. Det globala miljöhotet hänger som en snara runt jorden. Och Elisabeth i Sverige har det krångligt på arbetsförmedlingen.

  8. Jonas | 11 jan 2012, 19:22 #

    I Irak sprängs ännu en bilbomb. Barn dör som flugor i Afrika. Ett japanskt kärnkraftverk går sönder och reparationerna förväntas ta 30 år. Det globala miljöhotet hänger som en snara runt jorden. Och Razzle i Sverige har inget bättre för sig än att kritisera en kvinna som tagit sig tid och omsorg att skriva en artikel om något hon upplever som ett problem. ;-)

Webbfråga

Var det rätt att fälla Expressens medarbetare för vapenbrott?

Se resultat

Grodor

Fler grodor

Nyhetsbrev

Prenumerera på nyhetsbrevet

Senaste numret

Prenumerera
P4 Kristianstad

Ansvarig utgivare: Helena Giertta. Allt material är skyddat enligt lagen om upphovsrätt. Citera gärna, men ange källan. Information om cookies