Tipsa Journalisten
Telefon: 08-613 75 00
redaktionen@journalisten.se
annons@journalisten.se
13 september, 2012
Är den henifierade DN-sajten dhen.se polisanmäld? Svaret är ja. Fast nej.
Henförbudet på Dagens Nyheter är historien som aldrig vill ta slut. I går berättade Journalisten att Bonnier polisanmält sajten dhen.se som var en henifierad version av DN.se. Proxysajten såg ut som DNs egen sajt, fast alla ”han” och ”hon” var utbytta till ”hen”.
I dagens DN uppger DNs IT-chef att DN inte alls polisanmält dhen.se.
Jaha, vad är sant?
Tja, det kom in en polisanmälan från Dagens Nyheter rörande upphovsrättsintrång under gårdagen. Det kan Stockholmspolisen diarium bekräfta för oss.
Det ska dessutom finnas ytterligare en polisanmälan gjord av Bonnier Digital. Anmälaren på Bonnier Digital har dock inga kommentarer till Journalisten, vi pratade med honom redan i går. (Bonnier Digital gjorde ingen polisanmälan, se nedan.)
Innehållet i anmälningarna är just nu (torsdag förmiddag) lite oklart för oss, för den stackars handläggaren på polisen är nedringd av journalister som vill veta om det finns en polisanmälan eller inte.
Medievärlden har varit duktiga och har lyckats få bekräftat att en chef på Dagens Nyheter faktiskt har gjort en polisanmälan, men den ska ha dragits tillbaka.
Hur det ligger till med polisanmälan som Bonnier Digital gjort är fortfarande oklart. Vi återkommer i eftermiddag när handläggaren på polisen har hunnit andas ut.
Dhen.se ligger hur som helst nere och ”experimentet får anses vara avslutat”. Debatten förefaller dock vara långt från avslutad.
UPPDATERING: Det visar sig att det mycket riktigt finns en polisanmälan gjord av en chef anställd på Dagens Nyheter. I anmälan uppges att ”någon okänd rippar DNs hemsida på Internet” och att man ”använder sig av innehållet och typografin samt layouten”. Anmälan är rubricerad som brott mot upphovsrätten genom fildelning och upprättades 10.46 på onsdagsförmiddagen.
Men redan klockan 11.52 samma dag, en timme senare väljer chefen att dra tillbaka anmälan. Chefen uppger ”att det har framkommit uppgifter som gör att Dagens Nyheter inte vill att polisen arbetar vidare med anmälan”, men också att ”om det framkommer andra uppgifter” återkommer chefen till polisen.
Den polisanmälan Bonnier Digital hänvisar till i ett mejl till dhen.ses webbhotell verkar vara den anmälan som chefen på DN har gjort, och det förefaller alltså bara finnas en polisanmälan, som drogs tillbaka efter en timme.
Mejlet från chefen på Bonnier Digital har dock vidarebefordrats från webbhotellet till den ansvarige för dhen.se kl 10.45, alltså en minut innan DNs polisanmälan är upprättad. Det tyder på att Bonnier Digital känt till att chefen på DN skulle göra en anmälan.
11 mars, 2013 | Sista bloggen om Gräv 2013
9 mars, 2013 | Uppenbarligen har diskussionerna inom Grävföreningen varit hårda om hur framtida Gräv ska arrangeras. Här följer ett kompromissförslag.
8 mars, 2013 | Mediecirkusen har kommit till Göteborg. Och det är visionärt värre.
12 februari, 2013 | Publicistklubben i Stockholm bjöd på en debatt som kunde ha spårat ur, men som i stället blev precis så angelägen och intressant som en debatt om näthat och hot bör vara. 3 kommentarer
23 januari, 2013 | Kraften i nätet fortsätter att förvåna. Men ironin står sig fortsatt stark om man vill få genomslag.
9 januari, 2013 | ”Länkning är ett ofog”, sade Utgivarnas VD Jeanette Gustafsdotter och orsakade en storm i sociala medier. Men vad gäller saken egentligen? 12 kommentarer
19 december, 2012 | De senaste dagarnas rapportering rörande de nya villkoren för Instagram lämnar många undrande. Vad var det egentligen som hände? Ville Instagram börja sälja användarnas bilder i reklamsyfte? Och backade Instagram efter en kritikstorm? Journalisten reder ut de nya villkoren. 4 kommentarer
14 november, 2012 | Med alla nedskärningar i branschen borde årets avtalskonferens varit nedslagen och missmodig. Men det är precis tvärtom.
26 september, 2012 | Journalistens redaktion åker på konferens och kommer tillbaka med ... ja, vad är det här egentligen?
13 september, 2012 | Hen-förbudet på DN har skakat om de sociala medierna de senaste två dagarna. Men vad är det egentligen som gäller?
11 september, 2012 | När de stora elefanterna dansade på Publicistklubben på måndagskvällen var det stor underhållning. 2 kommentarer
chefredaktör för Hälsingetidningarna, har tilldelats Gävleborgs landstings kulturpris.
Har du – till skillnad från Journalistens krönikör Andreas Ekström – svårt att sluta gråta över Bakjours död? Vänd dig till Youtube och rys lite över ”Leet de parade”-hyllningen till den insomnade bloggen.
Journalisten, Box 1116, 111 81 Stockholm
Tel:08-613 75 00
E-post: redaktionen@journalisten.se
Journalisten.se hade 80 000 besök i mars 2013
Magasinet Journalisten har en räckvidd på 35000 läsare. Annonsera
Journalisten är Sveriges äldsta och största medietidning. Prenumerera
Ansvarig utgivare: Helena Giertta. Allt material är skyddat enligt lagen om upphovsrätt. Citera gärna, men ange källan. Information om cookies
Kommentarer
Det finns 0 kommentarer på sidan.
Kommentera