Journalisten reder (nästan) ut DNs polisanmälan

13 september, 2012

Är den henifierade DN-sajten dhen.se polisanmäld? Svaret är ja. Fast nej.

Henförbudet på Dagens Nyheter är historien som aldrig vill ta slut. I går berättade Journalisten att Bonnier polisanmält sajten dhen.se som var en henifierad version av DN.se. Proxysajten såg ut som DNs egen sajt, fast alla ”han” och ”hon” var utbytta till ”hen”.

I dagens DN uppger DNs IT-chef att DN inte alls polisanmält dhen.se.

Jaha, vad är sant?

Tja, det kom in en polisanmälan från Dagens Nyheter rörande upphovsrättsintrång under gårdagen. Det kan Stockholmspolisen diarium bekräfta för oss.

Det ska dessutom finnas ytterligare en polisanmälan gjord av Bonnier Digital. Anmälaren på Bonnier Digital har dock inga kommentarer till Journalisten, vi pratade med honom redan i går. (Bonnier Digital gjorde ingen polisanmälan, se nedan.)

Innehållet i anmälningarna är just nu (torsdag förmiddag) lite oklart för oss, för den stackars handläggaren på polisen är nedringd av journalister som vill veta om det finns en polisanmälan eller inte.

Medievärlden har varit duktiga och har lyckats få bekräftat att en chef på Dagens Nyheter faktiskt har gjort en polisanmälan, men den ska ha dragits tillbaka.

Hur det ligger till med polisanmälan som Bonnier Digital gjort är fortfarande oklart. Vi återkommer i eftermiddag när handläggaren på polisen har hunnit andas ut.

Dhen.se ligger hur som helst nere och ”experimentet får anses vara avslutat”. Debatten förefaller dock vara långt från avslutad.

 

UPPDATERING: Det visar sig att det mycket riktigt finns en polisanmälan gjord av en chef anställd på Dagens Nyheter. I anmälan uppges att ”någon okänd rippar DNs hemsida på Internet” och att man ”använder sig av innehållet och typografin samt layouten”. Anmälan är rubricerad som brott mot upphovsrätten genom fildelning och upprättades 10.46 på onsdagsförmiddagen.

Men redan klockan 11.52 samma dag, en timme senare väljer chefen att dra tillbaka anmälan. Chefen uppger ”att det har framkommit uppgifter som gör att Dagens Nyheter inte vill att polisen arbetar vidare med anmälan”, men också att ”om det framkommer andra uppgifter” återkommer chefen till polisen.

Den polisanmälan Bonnier Digital hänvisar till i ett mejl till dhen.ses webbhotell verkar vara den anmälan som chefen på DN har gjort, och det förefaller alltså bara finnas en polisanmälan, som drogs tillbaka efter en timme.

Mejlet från chefen på Bonnier Digital har dock vidarebefordrats från webbhotellet till den ansvarige för dhen.se kl 10.45, alltså en minut innan DNs polisanmälan är upprättad. Det tyder på att Bonnier Digital känt till att chefen på DN skulle göra en anmälan.

Kommentarer

Det finns 0 kommentarer på sidan.


Kommentera

Plain text

  • Inga HTML-taggar tillåtna.
  • Webbadresser och e-postadresser görs automatiskt till länkar.
  • Rader och stycken bryts automatiskt.
Skriv in bokstäverna som visas i bilden (verifiera genom att använda ljud)
Skriv in bokstäverna som visas i bilden ovan. Om du inte kan läsa dem, skicka formuläret så kommer en ny bild att genereras. Ej versalkänsligt.
Redaktionsbloggen

mer

Grodor

Fler grodor

Nyhetsbrev

Prenumerera på nyhetsbrevet

Säg upp din prenumeration här

Senaste numret

Prenumerera

Noterat

Till minne av Bakjour

Har du – till skillnad från Journalistens krönikör Andreas Ekström – svårt att sluta gråta över Bakjours död? Vänd dig till Youtube och rys lite över ”Leet de parade”-hyllningen till den insomnade bloggen.

 

Ansvarig utgivare: Helena Giertta. Allt material är skyddat enligt lagen om upphovsrätt. Citera gärna, men ange källan. Information om cookies