Svett, öl och Medieruset

21 juni, 2012

Över fem hundra löpare svettades tillsammans under den trettonde upplagan av Medieruset igår. Journalistens redaktion fanns givetvis på plats i spåret i Lill Jans-skogen i Stockholm. Och samtliga fullföljde loppet!

Med några få moln och så där 23 grader i luften gick starten från Stadion i Stockholm. Och det är sannerligen ett genidrag av Sveriges Tidskrifter att lägga start och mål just här - för när man tagit sig över den ökända mördarbacken och bara vill dö alternativt döda någon som ligger före så får man straxt se Stadion torna upp sig, och herregud då är det ju inte alls långt kvar, inte alls långt. Och väl inne på Stadions löparbanor får man ju verkligen se till att fortsätta springa - här finns ju publik, kameror och nån ropar upp ens namn. Då går det ju absolut inte att segna ner. Det är bara att bita ihop, passera målet med händerna i luften och så vackla vidare till närmsta stånd med bananer, sportdryck och medalj. Picknick och öl är en perfekt avslutning på ett 3,7 kilometerslopp.

/Julia & Hanna

Snabbaste kvinnorna var:

1. Camilla Lindahl, TeamTopp, 15:13
2. Cecilia Lyche, Amelia, 16:46
3. Helena Ingvarsdotter, Tidningen Förskolan, 17:02

Snabbaste männen:

1. BG Nilensjö, Mat & Vänner Mediakraft, 13:40
2. Tobias Rollne, Sats Magasin, 13:43
3. Stefan Bjerkegren, Sats Magasin, 14:00

PS: Så hur gick det för Journalisten? Laget kom på en hedrande plats 79.

Kommentarer

Det finns 2 kommentar på sidan.


Kommentera

Plain text

  • Inga HTML-taggar tillåtna.
  • Webbadresser och e-postadresser görs automatiskt till länkar.
  • Rader och stycken bryts automatiskt.
Skriv in bokstäverna som visas i bilden (verifiera genom att använda ljud)
Skriv in bokstäverna som visas i bilden ovan. Om du inte kan läsa dem, skicka formuläret så kommer en ny bild att genereras. Ej versalkänsligt.
Inlagt av Johan tors, 2012-06-21 10:52

Roligt skrivet! Men visst kunde ni ge lite mer kredd till "nån" som ropar upp ens namn. Det är ju Jan-Erik Lillen Göransson, mångårig journalist på först SVT Sport och sedan SKTF-tidningen. Lillen är ju pensionär nu, men ställer upp som konferencier för Medieruset ändå, är inte det schangdobelt?

Inlagt av Julia mån, 2012-06-25 10:14

Tack, Johan! Borde ha kreddat Jan-Erik "Lillen" Göransson, han gjorde ett utmärkt jobb. Skyller på förvirring och utmattning efter loppet. Något som tydligen höll i sig även dagen efter. /Julia

Redaktionsbloggen

mer

Grodor

Fler grodor

Nyhetsbrev

Prenumerera på nyhetsbrevet

Säg upp din prenumeration här

Senaste numret

Prenumerera

Noterat

Till minne av Bakjour

Har du – till skillnad från Journalistens krönikör Andreas Ekström – svårt att sluta gråta över Bakjours död? Vänd dig till Youtube och rys lite över ”Leet de parade”-hyllningen till den insomnade bloggen.

 

Ansvarig utgivare: Helena Giertta. Allt material är skyddat enligt lagen om upphovsrätt. Citera gärna, men ange källan. Information om cookies