Slut för TT i DN
25 oktober 2005
Dagens Nyheter säger upp sitt avtal med Tidningarnas Telegrambyrå.
- Från årsskiftet ska vi klara oss själva, säger Pia Skagermark, redaktionschef på DN.
Dagens Nyheter har sagt upp sitt avtal med nyhetsbyrån TT.
Redaktionsledningen på DN har under en längre tid utrett vad man får ut av den paketlösning man köpt av nyhetsbyrån.
- Vi har tittat på hur vi använder materialet och vad det har för värde. Vi ser att vi inte har nytta av alla delar, därför har vi sagt upp avtalet, säger Pia Skagermark, redaktionschef på DN.
Från årsskiftet ska tidningen i första hand själva klara att fylla alla delar av verksamheten. Pia Skagermark ringar särskilt in nätredaktionen som ett ställe där uppsägningen får stor effekt. Andra områden är sporttabeller, ekonomi- och utlandsnotiser, liksom tv-tablåer.
- Vi är en stor stark redaktion som har alla möjlighter att klara detta själva. Alla kan skriva notiser på DN, säger Pia Skagermark.
brytNu kommer redaktionen att få lägga upp nya bevakningsrutiner.
Under en övergångsperiod planerar tidningen att projektanställa journalister för att hjälpa till.
- Vi kommer att behöva sex-sju personer under tre-fem månader – flera av dem behövs innan årsskiftet, säger Charlotta Friberg, administrativ redaktionschef.
ck@journalisten.se
Kommentarer är stängda för denna artikel.
Ledare
Webbkrönikan
Nytt om folk
-
Andres Lokko
har tilldelats Aftonbladets Axel Liffner-stipendium på 30 000 kronor.
-

Pnina Yavari Molin
Göteborgs-Posten, byter jobb och lämnar därmed Journalistförbundets styrelse och sin plats i Yrkesetiska nämnden.
-
Pamela Bellafasta
blir chefstylist på Aftonbladets bilaga Sofis mode.
- Fler på nya jobb, stipendier, utmärkelser, nomineringar och dödsfall.

Noterat
-
» ÖP fick ingen OS-biljett
En stor del av OS-truppen kommer från Östersunds-Postens bevakningsområde. Men ändå skickar tidningen inte en enda journalist till OS i Vancouver. Ansökan om ackreditering skulle ha varit inne redan för två år sedan och det missade tidningen, skriver Medievärlden.
Sportchefen Stefan Nolervik tycker att situationen är "jättejobbig". Men han är ändå hoppfull. På frågan om hur han tror att det kommer att gå för Jämtlandshoppen svarar han: "Bra. Av de elva svenska medaljerna blir det sex folk härifrån står för."
- Läs fler.

Frågan
Debatt
Grodor
Senaste numret – e-tidning
Kontakta oss
RSS & Nyhetsbrevet
Få Journalistens nyheter direkt i din RSS-läsare eller e-postlåda!
- Journalistens alla RSS-kanaler
- Nyheterna som RSS

TV & Radio
- Publicerat, P1
lördag 6 februari
Nyheter från
journalisten.no
Nyheter från
journalisten.dk
- Re: Den fordømmende magt: Hvor er Journalistens presseetik?
- Re: TV 2 afslørede mere end Jæger-bogen
- Re: Helle & Villy: Textbook Co-Branding
- Re: Kan en kvinde vinde?
- Re: Kan en kvinde vinde?
- Re: Frustration blandt Nordjyskes journalister
- Re: Kan en kvinde vinde?
- Re: Kan en kvinde vinde?
- Re: Kan en kvinde vinde?
- Underlig debatpræmis
Lönestatistik








