Stampen & co köper centertidningar
25 oktober 2005
Stora tidningsägarna Stampen, VLT, och Mittmedia köper mer. För 1,815 miljarder kronor byter centertidningarna ägare, och nu är personalminskningar på tryckerierna att vänta.
Stora tidningsägarna Stampen, VLT, och Mittmedia köper mer. För 1,815 miljarder kronor byter centertidningarna ägare, och nu är personalminskningar på tryckerierna att vänta.
-Det var rätt pris för oss, säger Tomas Brunegård, koncernchef i Stampen, om den stora köpeskillingen.
Enligt honom medför köpet i nuläget inga behov av besparingar på redaktionerna.
-Det här är välskötta tidningar. Det blir “business as usual” för dem, säger Tomas Brunegård, som parerade konkreta frågor om redaktionella samarbeten med att de var ”för tidigt väckta”.
De nya ägarna gav å andra sidan inga garantier mot framtida besparingsplaner på redaktionerna, eller löften om att exempelvis vinstdelningen bland de anställda på Södermanlands Nyheter får finnas kvar.
För tryckeriverksamheten var budskapet tydligare. Tryckeriarbetet samlas i ett storföretag skilt från tidningarna, och där finns pengar att spara på samordning.
-Det kommer att bli personalminskningar när man slår ihop företagen. Hur stora vill jag inte säga något om, säger Peder Schumacher, vd på VTAB, tryckeriföretaget där Stampen är största ägaren.
11 tryckerier på 8 orter kommer att trycka 23 tidningar i det nya företaget.
Det nybildade bolaget för forskning och utveckling, Mkt media AB, bestående av de nya ägarna MittMedia, Stampen, VLT samt ägarbolaget Morgonpress Invest består ännu bara av en styrelse som ska verka för landsortstidningarnas utveckling. Den enda fråga som idag finns på bordet är centerledarsidornas fortlevnad.
Själva tidningskoncernen styckas upp och de enskilda tidningarna hamnar som dotterbolag till de olika köparna efter geografisk indelning.
Hallands Nyheter går till Stampen, Östersunds-Posten till Mittmedia, medan Hudiksvalls Tidning, Hälsinge Kuriren och Ljusdals-Posten ska ägas gemensamt av Mittmedia och familjen Svender. Länstidningen Södertälje, Norrtelje Tidning samt Idrottsbladet Motorsport, Nynäshamns-Posten och Lidingö Tidning kommer att ägas av VLT. Södermanlands Nyheter kommer att ägas gemensamt av VLT och Stampen.
Enligt centerpartiet innebär försäljningen ”säkrad mångfald” i svensk dagspress.
-Det är i och för sig rätt att det inte blir mer mångfald när vi inte längre äger tidningarna, men de nya köparna är starka på sina regionala marknader och det är viktigt i konkurrensen mot till exempel gratistidningarna, säger Jöran Hägglund, centerns partisekreterare.
Enligt honom garanterar särskilda klausuler i avtalet att ledarsidorna för all framtid kommer att vara c-märkta, och att de politiska chefredaktörerna utses av partiet.
ck@journalisten.se
Kommentarer är stängda för denna artikel.
Ledare
Webbkrönikan
Frigyes medier
Nytt om folk
-

Anna-Mi Wendel
har börjat som kommunikatör på Lunds University Musculoskeletal Science Institute.
-
Kaj Schueler
blir Svenska Dagbladets nya tillförordnade kulturchef efter Stefan Eklund, som återvänder till Borås Tidning, men nu som chefredaktör.
-
Ronny Karlsson
blir ny redaktionschef och ansvarig utgivare för Skaraborgs Läns Tidning, Falköpings Tidning och Västgöta Bladet.
- Fler på nya jobb, stipendier, utmärkelser, nomineringar och dödsfall.

Noterat 
-
» Time för vuxna

Den amerikanska tidskriften Time Magazine kommer att ge ut en version av sin tidning som vänder sig till vuxna läsare. I stället för barnvänliga artiklar med stora bilder och lättlästa texter ska man satsa på genomarbetade artiklar som inte enbart handar om dinosaurier. Allt enligt satirsajten The Onion.
Frågan
Debatt
Grodor
Senaste numret
Kontakta oss
RSS & Nyhetsbrevet
Få Journalistens nyheter direkt i din RSS-läsare eller e-postlåda!
- Journalistens alla RSS-kanaler
- Nyheterna som RSS

TV & Radio
- Publicerat, P1
lördag 4 september
Nyheter från
journalisten.no
- Kampanje.com: TV 2 vil satse mer på kvinner
- Kampanje.com: - Manifestet det tok 40 år å bli enige om
- Kampanje.com: Tv-avtale i boks
- Kampanje.com: Bjerkaas lover mer åpenhet
- Kampanje.com: Hvem vant forbrukerkrigen?
- Kampanje.com: HM-sjefen betaler tilbake lønn
- Propaganda: - Oslo-mann hacket norsk datingside
- Kampanje.com: Hølke får ny partner
- Propaganda: - TV 2 dreper supporterkulturen
- Kampanje.com: - En måleteknisk revolusjon
Nyheter från
journalisten.dk
- Re: DJ og netjournalister til kamp for det frie internet
- Re: Alle journalister er inhabile
- Re: Pæn og prætentiøs Weekendavis
- Re: DJ og netjournalister til kamp for det frie internet
- Re: Avisernes læsertal i drastisk tilbagegang
- Re: DJ og netjournalister til kamp for det frie internet
- Re: DJ og netjournalister til kamp for det frie internet
- Re: Avisernes læsertal i drastisk tilbagegang
- Re: Pæn og prætentiøs Weekendavis
- DJ burde sætte sig ind i tingene....
Lönestatistik
Äldre artiklar










