"Ingen ny information om Dawit Isaak"

16 april 2010

Assistenten till Eritreas EU-ambassadör förnekar att ambassadören gett något konkret löfte om att den svensk-eritreanske journalisten Dawit Isaak ska få en rättegång, skriver Expressen.

"Ambassadören sa bara att alla eritreaner har rätt att få sin sak prövad. Vi har ingen ny information om Dawit Isaak", sade assistenten till tidningen.

Bakgrunden är att EU-parlamentarikern Eva-Britt Svensson (V) efter ett möte med Eritreas EU-ambassadör Asmerom Tesfay uppgett att ambassadören lovat henne att Dawit Isaak skulle få sin sak prövad i domstol.

Assistenenten Mr Negassi säger nu till Expressen att "Ambassadören svarade i enlighet med standardförfarandet. Han sa att han garanterar att ingen i Eritrea blir dömd utan att ha fått en rättegång".

 

Tipsa en vän

Kommentera

Kommentarer är stängda för denna artikel.

Nytt om folk

Noterat RSS

  • » Time för vuxna

    Den amerikanska tidskriften Time Magazine kommer att ge ut en version av sin tidning som vänder sig till vuxna läsare. I stället för barnvänliga artiklar med stora bilder och lättlästa texter ska man satsa på genomarbetade artiklar som inte enbart handar om dinosaurier. Allt enligt satirsajten The Onion.
     

Frågan

Är det lämpligt att journalister är politiskt aktiva?

Ja
Nej
Vet ej

Se resultat

Grodor

Senaste numret

RSS & Nyhetsbrevet

Få Journalistens nyheter direkt i din RSS-läsare eller e-postlåda!


TV & Radio

Publicerat, P1

lördag 4 september

Mer på TV & Radio RSS

SJF