Tidningssajter förvanskas till rasistiska budskap
11 mars 2010
Tidningssajter kopieras och innehållet ändras till ett rasistiskt budskap, som sedan sprids i sociala medier. Drabbade Sundsvalls Tidnings chefredaktör Kjell Carnbro har polisanmält saken.
En svensk nätsajt tillhandahåller en slags verktygslåda för att byta ut vissa ord i tidningstexter så att innehållet blir rasistiskt. Ett exempel är artikeln "Kvinnorna som städar upp efter männens gamla synder" från november på St.nu, som efter manipulering blir "Svenskarna som städar upp efter invandrarnas gamla synder". En variant är "judarnas gamla synder".
De manipulerade sajterna, bland andra Unt.se, Upsala Nya Tidning, och Smp.se, Smålandsposten, är exakta kopior av tidningssajterna.
Kjell Carnbro blev uppmärksammad på fenomenet när en kollega berättade att den falska texten cirkulerade på Facebook. Han har polisanmält.
- Det är klart man kan tycka att det är lite av ett busstreck, men det har så uppenbart rasistiska undertoner att det kändes angeläget att anmäla. Det finns en risk att människor tror att vi ligger bakom den här texten, säger han.
Per Hultengård, jurist på Tidningsutgivarna, har inte hört av fler drabbade tidningschefer än Kjell Carnbro.
Smålandspostens chefredaktör Magnus Karlsson kände inte till problemet.
- Jag måste se det här med egna ögon och fundera på om vi ska vidta några åtgärder, säger han till Journalisten.
Kommentera [6]
Kommentarer är stängda för denna artikel.
Webbkrönikan
Nytt om folk
-
Magnus Rydholm
är ny chefredaktör på Svensk Jakt, Jägareförbundets tidningar. Magnus Rydholm har under sex år varit redaktör för Svensk Jakt Nyheter
-
Lasse Bengtsson
blir från september informationssamordnare för Svenska Afghanistankommittén med stationering i Kabul.
-

Göran Sagstuen
är ny programledare på Mix Megapol i Malmö. Han tar över lunch och förmiddagssändningen.
- Fler på nya jobb, stipendier, utmärkelser, nomineringar och dödsfall.

Noterat 
-
» Julian Asange i New Yorker
Ingen är hetare i medievärlden än den vandrande läckan Julian Asange, som i sitt arbete för Wikileaks vandrar den tunna tråden mellan idealism och flagrant illojalitet, mellan världssamvete och brottslig förrädare. Han intervjuades i en våldsamt lång intervju New Yorker i juni. Där sade han sig drivas av viljan att avslöja orättvisor än av att återge en balanserad framställning av händelserna.
Frågan
Debatt
Grodor
Senaste numret
Kontakta oss
RSS & Nyhetsbrevet
Få Journalistens nyheter direkt i din RSS-läsare eller e-postlåda!
- Journalistens alla RSS-kanaler
- Nyheterna som RSS

TV & Radio
- Radiokorrar som talkshowvärdar
måndag 28 juni
Nyheter från
journalisten.no
- Propaganda: Flere opplever at telefonen blir hacket
- Propaganda: Bøker og ferie
- Kampanje: Opprykk for Cecilie Ditlev-Simonsen
- Kampanje: - Grei start for Pia og Jasmin
- Kampanje: Contagious-redaktør til Norge
- Kampanje: Kraftige kutt i BA
- Kampanje: - Tilgjengelighet på nett
- Kampanje: Minus for Arne Hjeltnes
- Kampanje: For få vil slutte i VG
- Kampanje: Mills med ny reklamefilm
Nyheter från
journalisten.dk
- Re: De faktiske forhold i krigsjournalistikken
- Re: De faktiske forhold i krigsjournalistikken
- Re: Derfor gik WikiLeaks til pressen
- Re: De faktiske forhold i krigsjournalistikken
- Re: TV2 styrer mod Cavling
- Re: De faktiske forhold i krigsjournalistikken
- Re: TV 2 afviser FOAs kritik af skjult kamera
- Re: De faktiske forhold i krigsjournalistikken
- Re:Kære kulturminister - kære Suzanne Moll: Giv os NPR på dansk
- Re: Slagsmål om Operation X
Lönestatistik
Äldre artiklar









Lasse Lundeberg | 12 mar 2010, 16:14 #
Fy bubblan va´ nedrigt.
Vissa grupper ska ju angripas, andra ska skyddas. Att byta plats på dessa är givetvis rasism!
/Vän av Ordning.
PS. Kan inte SJF lista exakt vilka grupper som för tillfället är PK och icke-PK. Så vi vet vad vi ska skriva om dem. DS.
Erik Palmgren | 15 mar 2010, 08:16 #
“En svensk nätsajt tillhandahåller en slags verktygslåda för att byta ut vissa ord i tidningstexter så att innehållet blir rasistiskt.”
Det är snarare så att den så kallade “transgenusmotorn” är avsedd att påvisa hets mot män som grupp i svensk press.
Tor M | 15 mar 2010, 08:21 #
Hur kan man missa att det handlar om ett konstnärligt projekt? Är inte det ganska uppenbart?
Anledningen till att ord byts ut till judar/invandrare är naturligtvis att alla, inklusive dem som ligger bakom verktyget, tycker illa om antisemitiska och invandrarfientliga texter. Syftet är att illustrera hur det skulle se ut om vi skulle uttrycka åsikter om män/kvinnor med samma uppdelning. Hela syftet skulle ju gå förlorat om det inte var för att både de som skapat och använder verktyget har en bra värdegrund när det gäller alla människors lika värde.
Att en “transgenusifikation” av en sida skickas mellan vänner är inte konstigare än att man hittar en av Google Translate komiskt felöversatt sida och skickar den till en bekant. Är de vars sidor maskinöversätts också “drabbade”?
Sören | 15 mar 2010, 08:34 #
Det är väl snarare så att texterna från början är rasistiska, eller hur? Ordbytena illustrerar ju just detta. Att vara rasistisk mot män är ju dock fullt tillåtet! Skrämmande hur ni vinklar detta!
Uffe | 15 mar 2010, 10:31 #
Om en tidningsartikel blir rasistisk efter “behandling” i Transgenusmotorn anser jag att det beror på att den var sexistisk från början. TGM byter ut könsidentitetsord (man/män/kvinna/kvinnor…) mot rasidentitetsord (svensk/svenskar/invandrare/…). Om denna behandling gör artikeln tendentiös åt något håll måste den ha varit tendentiös från början!
AV | 15 mar 2010, 17:58 #
Transgenusmotorn visade bara att en typiskt artikel eller debattinlägg som generaliserar män (förövare/maktmissbrukare/miljöbovar etc) och kvinnor (alltid offer, oskyldiga, synd om etc) som grupper, aldrig skulle accepteras om några andra grupper i samhället. Det är uppenbart att de bakom projektet INTE hyser rasistiska åsikter, utan visar att med bara några ändringar kvinnor/män till svenskar/invandrare blir bizarrt oetiska och egentligen var från början.
Att dessa redaktörer inte kan se hur sexistiska deras texter var från början kan ju bero på vilka genusglasögon de har på sig. Sanningen gör ibland ont och då sparkar man på budbäraren.