Kulturkritiker vill organisera sig

1 mars 2010

Frilanskritikern Christer Enander vill tillsammans med ett flertal kritikerkolleger bilda en egen sektion inom Författarförbundet. Anledningen är att kvalificerad kritik krymper, säger Christer Enander till Författaren.

Dagens Nyheter är en av de tidningar som skurit ned på kulturbevakningen. Christer Enander tycker att det är ett hot mot kritikerkåren. 

För att göra någoting åt situationen bestämde Christer Enander och ett flertal kritikerkolleger för att organisera sig. Nu hoppas landets kritiker på egen sektion inom Författarförbundet.

Hur har det gått med bildandet av en egen sektion?

- Vi håller fortfarande på att undersöka det och diskuterar med en person i Författarförbundets styrelse.

Varför vill ni bilda en sektion inom Författarförbundet?

- Det naturliga är att gå med i Författarförbundet. Många stipendier från Författarförbundet är bra för oss.

Vad tror du utslaget blir?

- Jag har faktiskt ingen aning om vad beslutet blir och när det kommer.  

Tipsa en vän

Kommentera

Kommentarer är stängda för denna artikel.

Nytt om folk

Noterat RSS

  • » Julian Asange i New Yorker

    Ingen är hetare i medievärlden än den vandrande läckan Julian Asange, som i sitt arbete för Wikileaks vandrar den tunna tråden mellan idealism och flagrant illojalitet, mellan världssamvete och brottslig förrädare. Han intervjuades i en våldsamt lång intervju New Yorker i juni. Där sade han sig drivas av viljan att avslöja orättvisor än av att återge en balanserad framställning av händelserna.

Frågan

Följer du nyhetsflödet under sommaren?

Ja, lika mycket
Nej, inte lika mycket
Inte alls

Se resultat

Grodor

Senaste numret

RSS & Nyhetsbrevet

Få Journalistens nyheter direkt i din RSS-läsare eller e-postlåda!


SJF