Washington Post lägger ner lokalredaktionerna

25 november 2009

WaPoWashington Post kommer att stänga ner sina redaktioner i New York, Chicago och Los Angeles. Det tillkännager tidningen, som i förra veckan minskade personalen på sina webbredaktioner.

 

Bilden: Washington Posts redaktion. Foto: Paul Frigyes

Minskade annonsintäkter och färre prenumeranter tvingar den ansedda tidningen att skära ner, skriver Paidcontent.org. Syftet är att spara pengar genom att fokusera mer på politik och lokala nyheter för huvudstaden. Härmed är tidningens samtliga så kallade riksbyråer nedlagda. Enligt tidningens representanter tror man sig kunna fortsätta bevaka hela USA utifrån Washington D.C.

Washington Post är en av få USA-tidningar som gått med vinst, vilket dock inte beror på tidningsverksamheten, utan på försäljningen av utbildningsmaterial.

 

Tipsa en vän

Kommentera

Kommentarer är stängda för denna artikel.

Nytt om folk

Noterat RSS

  • » Time för vuxna

    Den amerikanska tidskriften Time Magazine kommer att ge ut en version av sin tidning som vänder sig till vuxna läsare. I stället för barnvänliga artiklar med stora bilder och lättlästa texter ska man satsa på genomarbetade artiklar som inte enbart handar om dinosaurier. Allt enligt satirsajten The Onion.
     

Frågan

Är det lämpligt att journalister är politiskt aktiva?

Ja
Nej
Vet ej

Se resultat

Grodor

Senaste numret

RSS & Nyhetsbrevet

Få Journalistens nyheter direkt i din RSS-läsare eller e-postlåda!


TV & Radio

Publicerat, P1

lördag 4 september

Mer på TV & Radio RSS

SJF