Förtalsmål inleds mot Svensk Bokhandel

20 november 2009

På måndag inleds förtalsmålet i Stockholm tingsrätt mot Lasse Winkler. Under tre dagar ska rätten få ta ställning till argument om Winklers ledare i tidningen Svensk Bokhandel om författaragenten Niclas Salomonsson är grovt förtal.

Under 2007 publicerade Svensk Bokhandels redaktör Lasse Winkler en ledare med rubriken "Tiden har hunnit ikapp en omstridd man". I denna utpekades författaragenten Niclas Salomonsson som en man med "tvivelaktiga arbetsmetoder".

Detta har fått Niclas Salomonsson att stämma Winkler och tidningen för grovt förtal, med motiveringen att ledarartikeln utpekar honom som brottslig. Under måndag, tisdag och torsdag sker förhandlingarna i i Stockholms tingsrätt. Salomonsson kräver skadestånd på 150 000 kronor.

 

Tipsa en vän

Kommentera

Kommentarer är stängda för denna artikel.

Nytt om folk

Noterat RSS

  • » Time för vuxna

    Den amerikanska tidskriften Time Magazine kommer att ge ut en version av sin tidning som vänder sig till vuxna läsare. I stället för barnvänliga artiklar med stora bilder och lättlästa texter ska man satsa på genomarbetade artiklar som inte enbart handar om dinosaurier. Allt enligt satirsajten The Onion.
     

Frågan

Är det lämpligt att journalister är politiskt aktiva?

Ja
Nej
Vet ej

Se resultat

Grodor

Senaste numret

RSS & Nyhetsbrevet

Få Journalistens nyheter direkt i din RSS-läsare eller e-postlåda!


TV & Radio

Publicerat, P1

lördag 4 september

Mer på TV & Radio RSS

SJF