Rödgröna blocket överens om public service

20 november 2009

Socialdemokraterna, Vänsterpartiet och Miljöpartiet har enats om ett gemensamt motförslag till regeringens public serviceproposition där de vill "värna Public service-bolagens ekonomiska förutsättningar, oberoende och framtid som breda, folkliga och seriösa radio- och TV-kanaler".

I ett pressmeddelande säger Leif Pagrotsky, Socialdemokraternas kulturpolitiske talesperson, att det är olyckligt att de borgerliga har brutit det samförstånd över blockgränsen som funnits kring public service och att det rödgröna blocket vill ge bolagen ökad frihet och mindre detaljstyrning.

- Vi vill att SVT och SR - också i praktiken - ska vara breda TV- och radiokanaler i folkets tjänst.

De rödgröna blocket vill bland annat att SVT ska ha möjlighet att finansiera stora sport- och underhållningsprogram genom sponsring. Det är också kritiskt till att regeringen föreslår att det ska räcka att stora företag betalar en enda TV-avgift, hur många apparater de än har.

- Regeringen vill begränsa och smalna av public service-uppdraget. De har gjort bedömningen att det inte är nödvändigt att i sändningstillståndet definiera "underhållning" som en del av programutbudet. Vi som vill ha bredast möjliga public service motsätter oss givetvis den typen av begränsningar och vill ha en bred definition av uppdraget, säger Miljöpartiet de Grönas kulturtalesperson Esabelle Dingizian.

Tipsa en vän

Kommentera [1]

  1. Roger Blomquist | 21 nov 2009, 09:12 #

    Detta är ett fullt riktigt beslut! Alliansen förslag är förödande för svt sports verksamhet med endast 20 sponsrade evenemang per år! TV 4 sin slipper avgifter numer kan köpa åt sig massor av evenemang och svt tävlar därför INTE på samma villkor. Och det är ett förödande politiskt beslut som gynnar TV 4 och drabbar SVT!

Kommentarer är stängda för denna artikel.

Nytt om folk

Noterat RSS

  • » Time för vuxna

    Den amerikanska tidskriften Time Magazine kommer att ge ut en version av sin tidning som vänder sig till vuxna läsare. I stället för barnvänliga artiklar med stora bilder och lättlästa texter ska man satsa på genomarbetade artiklar som inte enbart handar om dinosaurier. Allt enligt satirsajten The Onion.
     

Frågan

Är det lämpligt att journalister är politiskt aktiva?

Ja
Nej
Vet ej

Se resultat

Grodor

Senaste numret

RSS & Nyhetsbrevet

Få Journalistens nyheter direkt i din RSS-läsare eller e-postlåda!


TV & Radio

Publicerat, P1

lördag 4 september

Mer på TV & Radio RSS

SJF