Estoniapublicering värsta övertrampet tycker studenter
6 november 2009
Expressens publicering av döda och överlevande på Estonia den 29 september 1994 är de senaste decenniernas värsta pressetiska övertramp. Det anser 140 journaliststudenter på Poppius som har fått rösta om saken.
Det övertramp Poppiusstudenterna tycker var näst värst är tidningen Arbetets namn- och bildpublicering av den så kallade 33-åringen som ett tag var misstänkt för mordet på Olof Palme.
På tredje plats hamnar Aftonbladets artiklar där nynazister framförde dödshot mot journalisten Alexandra Pascalidou och polischefen Claes Cassel - hot som tillkommit med hjälp av en reporter på tidningen.
- Det är intressant att höra vad framtidens journalister tycker. Det ger en fingervisning om synen på pressetik, och här tycks finnas en ganska enhetlig uppfattning, säger Annicka Flovin, rektor på Poppius, i ett pressmeddelande.
Studenterna fick välja mellan tolv olika övertramp. Omröstningen gjordes med anledning av att Pressombudsmannen fyller 40 år i höst.
Kommentera [2]
Kommentarer är stängda för denna artikel.
Ledare
Webbkrönikan
Nytt om folk
-
Andres Lokko
har tilldelats Aftonbladets Axel Liffner-stipendium på 30 000 kronor.
-

Pnina Yavari Molin
Göteborgs-Posten, byter jobb och lämnar därmed Journalistförbundets styrelse och sin plats i Yrkesetiska nämnden.
-
Pamela Bellafasta
blir chefstylist på Aftonbladets bilaga Sofis mode.
- Fler på nya jobb, stipendier, utmärkelser, nomineringar och dödsfall.

Noterat
-
» ÖP fick ingen OS-biljett
En stor del av OS-truppen kommer från Östersunds-Postens bevakningsområde. Men ändå skickar tidningen inte en enda journalist till OS i Vancouver. Ansökan om ackreditering skulle ha varit inne redan för två år sedan och det missade tidningen, skriver Medievärlden.
Sportchefen Stefan Nolervik tycker att situationen är "jättejobbig". Men han är ändå hoppfull. På frågan om hur han tror att det kommer att gå för Jämtlandshoppen svarar han: "Bra. Av de elva svenska medaljerna blir det sex folk härifrån står för."
- Läs fler.

Frågan
Debatt
Grodor
Senaste numret – e-tidning
Kontakta oss
RSS & Nyhetsbrevet
Få Journalistens nyheter direkt i din RSS-läsare eller e-postlåda!
- Journalistens alla RSS-kanaler
- Nyheterna som RSS

TV & Radio
- Publicerat, P1
lördag 6 februari
Nyheter från
journalisten.no
Nyheter från
journalisten.dk
- Re: Nordjyske gav byline til pr-medarbejder
- Re: DJ-top uenig om fælles holdning til offentlighedsloven
- Re: Den fordømmende magt: Hvor er Journalistens presseetik?
- Re: TV 2 afslørede mere end Jæger-bogen
- Re: Helle & Villy: Textbook Co-Branding
- Re: Kan en kvinde vinde?
- Re: Kan en kvinde vinde?
- Re: Frustration blandt Nordjyskes journalister
- Re: Kan en kvinde vinde?
- Re: Kan en kvinde vinde?
Lönestatistik









Anders Andarve | 6 nov 2009, 10:52 #
Håller med. Men det finns värre också. GP publicerade en dödsannons på en ung kvinna trotts att hon levde. Sug på den!
Anders Björkman | 6 nov 2009, 19:09 #
Att publicera namn pà överlevande kan väl knappast vara ett övertramp? Och inte heller omkomna om anhöriga har informerats innan dess? Vad skulle man ha publicerat istället? Att man inte vet vilka som överlevt/dött?