Saudi-arabisk journalist slipper piskstraff

27 oktober 2009

Journalisten Rosanna al-Yami slipper piskstraff. Saudiarabiens kung Abdullah har benådat henne från det straff hon tilldömts efter sitt ansvar för en TV-show i juli där en gäst berättade om sitt sexliv, skriver nyhetssajten al-Arabiyah.

Det kontroversiella programmet Bold Red Line sändes på den libanesiska satellitkanalen LBC i somras. Rosanna al-Yami är dock saudisk medborgare och lyder under detta lands lagar. al-Yami arbetade som koordinator för programmet, men har nekat till att hon hade personligt ansvar för sändningen, där mannen även visade sexleksaker (som var pixlade i sändning).

Journalisten skulle fått sextio piskrapp i lördags, efter en dom i Jeddah, men slapp straff efter ingripande av kungen, skriver Dubai-baserade al-Arabiyah. I uttalande till al-Arabiyah har hon uttryckt tacksamhet för ingripandet.

Enligt brittiska The Guardian är kanalen LBC mycket populär i Saudi-Arabien, och den ägs av miljardären Alwaleed Bin Talal. Dock har kontroversen lett till att kanalen tvingats stänga sina kontor i de saudiska städerna Riyadh och Jeddah.

Tipsa en vän

Kommentera

Kommentarer är stängda för denna artikel.

Nytt om folk

Noterat RSS

  • » Time för vuxna

    Den amerikanska tidskriften Time Magazine kommer att ge ut en version av sin tidning som vänder sig till vuxna läsare. I stället för barnvänliga artiklar med stora bilder och lättlästa texter ska man satsa på genomarbetade artiklar som inte enbart handar om dinosaurier. Allt enligt satirsajten The Onion.
     

Frågan

Är det lämpligt att journalister är politiskt aktiva?

Ja
Nej
Vet ej

Se resultat

Grodor

Senaste numret

RSS & Nyhetsbrevet

Få Journalistens nyheter direkt i din RSS-läsare eller e-postlåda!


TV & Radio

Publicerat, P1

lördag 4 september

Mer på TV & Radio RSS

SJF