Stalins sonson stämmer Novaja Gazeta

12 oktober 2009

Josef Stalins sonson Jevgenij Dzhugashvili och den tjetjenske presidenten Ramzan Kadyrov stämmer den oberoende ryska tidningen Novaja Gazeta.

Dzhugashvili kräver tio miljoner rubel i skadestånd från Novaja Gazeta och journalisten Anatolij Jakoblov för en artikel med rubriken "Beria befunnen skyldig", som publicerades den 22 april i år. I artikeln hävdas att Jevgenij Dzhugasvilis farfar Josef Stalin personligen undertecknade dödsdomar mot sovjetiska medborgare och flera tusen polska fångar som sköts av NKVD (KGBs föregångare) i Katyn 1940.

Stämningen vänder sig främst mot följande mening i artikeln: ”Stalin och hans hemliga polis är bundna till det blod de spillde genom de allvarliga brott de begick, framför allt mot deras eget folk.”

Den tjetjenske ledaren Kadyrov förklarade den 6 oktober att han stämmer Novaja Gazeta för en artikel med rubriken "Skottlossning i Wien", som påstår att han kan kopplas till ett mord i januari på en av hans tidigare livvakter som tagit ställning sig emot honom.

Novaja Gazeta var den tidning där Anna Politkovskaja arbetade när hon mördades hösten 2006.

(Källa: Reportrar utan gränser)

Kommentera

Kommentarer är stängda för denna artikel.

Nytt om folk

Noterat

  • » ÖP fick ingen OS-biljett

    En stor del av OS-truppen kommer från Östersunds-Postens bevakningsområde. Men ändå skickar tidningen inte en enda journalist till OS i Vancouver. Ansökan om ackreditering skulle ha varit inne redan för två år sedan och det missade tidningen, skriver Medievärlden.

    Sportchefen Stefan Nolervik tycker att situationen är "jättejobbig". Men han är ändå hoppfull. På frågan om hur han tror att det kommer att gå för Jämtlandshoppen svarar han: "Bra. Av de elva svenska medaljerna blir det sex folk härifrån står för."

     

     

  • Läs fler. RSS

Frågan

Kan du tänka dig att jobba i ett bemanningsföretag?

Ja
Nej
Osäker

Se resultat

Grodor

Senaste numret – e-tidning

RSS & Nyhetsbrevet

Få Journalistens nyheter direkt i din RSS-läsare eller e-postlåda!


TV & Radio

Publicerat, P1

lördag 6 februari

Mer på TV & Radio RSS

SJF