Medievärlden läggs ner på papper
5 oktober 2009
Tidningsutgivarna ska spara pengar och lägger ner sin tidning Medievärlden som papperstidning. I stället ska tidningen ges ut på nätet. (UPPDATERAD)
Den 9 november kommer sista numret av Medievärlden på papper. Den nya tidningen på nätet ska granska branschen. Den opinionsbildande delen försvinner, skriver Medievärlden.se.
- Den senaste tiden har jag fört intensiva samtal med styrelsen, berättar Medievärldens chefredaktör Anders Ahlberg för Journalisten. Jag har försökt övertyga dem om att behålla papperstidningen och övergå från en prenumererad tidning till en renodlad medlemstidning men har inte fått gehör för det.
Anders Ahlberg lämnar Medievärlden efter beslutet.
- Jag får säga tack för mig eftersom jag stått för en annan lösning och mina argument har inte räckt till.
I dag jobbar fem personer med tidningen. Hur många av dem som får jobba kvar på nättidningen är inte klart.
Ylva Carlsson har jobbat på Tidningsutgivarnas tidning sedan 1997. När hon började hette den Pressens Tidning och utkom var fjortonde dag. De tre senaste åren har den kommit ut som månadstidning under namnet Medievärlden.
- Jag är besviken, säger hon. Jag hade inte förväntat mig att styrelsen skulle fatta det här beslutet. Personligen har jag sett det som en fördel att jobba med snabba nyheter på nätet och med fördjupning i papperstidningen.
Kommentera
Kommentarer är stängda för denna artikel.
Ledare
Webbkrönikan
Frigyes medier
Nytt om folk
-
Anna Ekelund
blir reporter på Dagens Industri.
-
Nils Bergeå Nygren
har börjat på Sveriges Farmacevtförbund, SFF, som chefredaktör och projektledare för en ny sajt och tidning med inriktning på apotek och läkemedel.
-
Uppdrag granskning
Sveriges Television, vann kategorin Årets granskning vid Kristallengalan för programmet "Den andra våldtäkten".
- Fler på nya jobb, stipendier, utmärkelser, nomineringar och dödsfall.

Noterat 
-
» Danska journaliststudenter gillar skvaller
Journalisten i Danmark skriver att de nya journaliststudenterna vid Syddansk Universitet gillar skvaller, läser Politiken och att endast hälften dricker kaffe. Undersökningen gjordes under en "rus-tur" vilket kan ha påverkat resultatet.
Frågan
Debatt
Grodor
Senaste numret
Kontakta oss
RSS & Nyhetsbrevet
Få Journalistens nyheter direkt i din RSS-läsare eller e-postlåda!
- Journalistens alla RSS-kanaler
- Nyheterna som RSS

Nyheter från
journalisten.no
- Kampanje.com: Giertsen ble frikjent
- Kampanje.com: Million-oppvask i retten
- Kampanje.com: Slik blir VGs iPad-satsing
- Kampanje.com: - Bør tilpasses nåtid og fremtid
- Propaganda: Forventer at gaver gir pen omtale
- Kampanje.com: - Bloggerne har større troverdighet journalister
- Kampanje.com: Nye Kampanje Mobil er i drift
- Kampanje.com: TVNorge tar teten
- Kampanje.com: Nyhetene på 1-2-3
- VG Media: Wiggen ny konsernsjef i Orkla
Nyheter från
journalisten.dk
- Re: Forbrugermagasinet Kontant beklager formuleringer
- Re: Skal DR indføre lokale dialekter?
- Re: Google-boss udpeger fremtidens vindermedie
- Re: 11. september - grænseløst bedrag
- Re: 11. september - grænseløst bedrag
- Re: Direktør: »Kontant manipulerer og fortæller halve sandheder«
- Re: Direktør: »Kontant manipulerer og fortæller halve sandheder«
- Re: Skal DR indføre lokale dialekter?
- Re: Direktør: »Kontant manipulerer og fortæller halve sandheder«
- Re: Direktør: »Kontant manipulerer og fortæller halve sandheder«
Lönestatistik
Äldre artiklar












