News Corp ska ta betalt för webbartiklar

7 maj 2009

News Corporations tidningar ska inom ett år börja ta betalt för sitt webbmaterial, det sa mediemogulen Rupert Murdoch i går.

Snart kommer det att kosta att få tillgång till News Corporations tidningars webbmaterial. Det meddelade Rupert Murdoch i går, enligt Guardian. Inspirerad av Wall Street Journals lyckade försök att ta betalt för webbartiklar vill nu Murdoch genomföra samma system på sina tidningar, för att ändra den, som han kallar det, icke fungerande affärsmodell som webbmedierna har i dag.

– Att det är möjligt att ta betalt för innehållet på webben är uppenbart utifrån Wall Street Journals exempel, sa Rupert Murdoch igår.

Tipsa en vän

Kommentera

Kommentarer är stängda för denna artikel.

Nytt om folk

Noterat RSS

  • » Time för vuxna

    Den amerikanska tidskriften Time Magazine kommer att ge ut en version av sin tidning som vänder sig till vuxna läsare. I stället för barnvänliga artiklar med stora bilder och lättlästa texter ska man satsa på genomarbetade artiklar som inte enbart handar om dinosaurier. Allt enligt satirsajten The Onion.
     

Frågan

Är det lämpligt att journalister är politiskt aktiva?

Ja
Nej
Vet ej

Se resultat

Grodor

Senaste numret

RSS & Nyhetsbrevet

Få Journalistens nyheter direkt i din RSS-läsare eller e-postlåda!


TV & Radio

Publicerat, P1

lördag 4 september

Mer på TV & Radio RSS

SJF