Ungdomar mer negativa till övervakning efter mediedebatt

28 januari 2009

Mediedebatter om Ipred- och FRA-lagen har gjort ungdomar mer negativa till övervakning, det visar en ny undersökning från Datainspektionen.

Den tredje årliga undersökningen om ungdomars inställning till integritet som Datainspektionen låtit göra visar att ungdomar har fått en mer negativ syn på övervakning. Debatterna i medier om Ipred-lagen och FRA-lagen är en trolig orsak, menar Datainspektionen. Nästan 50 procent av ungdomarna uppger att debatterna har fått dem att fundera mer kring frågor om integritet.

Enligt undersökningen är ungdomar mest negativa till övervakning på Internet, och tilltron till att sådan övervakning kan förhindra grova brott har minskat. Den mest accepterade formen av övervakning är kameraövervakning.

Tipsa en vän

Kommentera

Kommentarer är stängda för denna artikel.

Nytt om folk

Noterat RSS

  • » Julian Asange i New Yorker

    Ingen är hetare i medievärlden än den vandrande läckan Julian Asange, som i sitt arbete för Wikileaks vandrar den tunna tråden mellan idealism och flagrant illojalitet, mellan världssamvete och brottslig förrädare. Han intervjuades i en våldsamt lång intervju New Yorker i juni. Där sade han sig drivas av viljan att avslöja orättvisor än av att återge en balanserad framställning av händelserna.

Frågan

Följer du nyhetsflödet under sommaren?

Ja, lika mycket
Nej, inte lika mycket
Inte alls

Se resultat

Grodor

Senaste numret

RSS & Nyhetsbrevet

Få Journalistens nyheter direkt i din RSS-läsare eller e-postlåda!


SJF