Fyra av sex sägs upp på Sekotidningen
17 december 2008
Sekotidningen har sagt upp fyra av redaktionens sex medarbetare på grund av arbetsbrist. Kvar blir en redaktör och en journalist.
Fackförbundet Seko beslutade i går att minska utgivningen från 12 nummer per år till sex nummer. Vid förbundsstyrelsemötet beslutades också att drastiskt minska antalet journalister på redaktionen, från sex till två.
Kvar blir en reporter och en redaktör som blir ansvarig utgivare och har ansvar för budget och personal. Dessa två ska alltså göra sex nummer per år.
Den drastiska nedskärningen av antalet journalister har tagits utan att redaktionen fått reda på någonting i förväg.
- Utredningen har gjort bakom ryggen på redaktionen. Det är en mycket konstig situation, säger Leif Andersson, journalistklubbens ordförande på Sekotidningen.
Från den 1 januari blir tidningen en del av en nyinrättad kommunikationsenhet. I ett första förslag ville förbundsledningen slå ihop informationsavdelningen och tidningsredaktionen. Där stod att ansvarig utgivare för tidningen "bör" vara en journalist.
- Vi förhandlingarna fick jag igenom att det ska vara en journalist som ansvarig utgivare och som har budget- och personalansvar, säger Leif Andersson.
En ny policy för tidningen ska arbetas fram.- Eftersom en redaktör blir ansvarig utgivare tror jag att tidningens självständighet bevaras, även i den nya organisationen, säger Mats Andersson, Sekotidningens chefredaktör.
Fotnot: Sekotidningen ges ut av Seko, fackförbundet för dem som arbetar med service och kommunikation. Tidningen hade 2007 en upplaga på 143 000 tidningar och kommer ut med 12 nummer per år.
Kommentera
Kommentarer är stängda för denna artikel.
Ledare
Webbkrönikan
Frigyes medier
Nytt om folk
-

Björn Anderberg
har anställts som redaktör på MiljöRapportens Förlag.
-
David Rasmusson
blir Ekonomiekots rikskorrespondent i Öresundsregionen.
-

Hanna E Lindberg
blir redaktör på tidningen Turist.
- Fler på nya jobb, stipendier, utmärkelser, nomineringar och dödsfall.

Noterat 
-
» Danska journaliststudenter gillar skvaller
Journalisten i Danmark skriver att de nya journaliststudenterna vid Syddansk Universitet gillar skvaller, läser Politiken och att endast hälften dricker kaffe. Undersökningen gjordes under en "rus-tur" vilket kan ha påverkat resultatet.
Frågan
Debatt
Grodor
Senaste numret
Kontakta oss
RSS & Nyhetsbrevet
Få Journalistens nyheter direkt i din RSS-läsare eller e-postlåda!
- Journalistens alla RSS-kanaler
- Nyheterna som RSS

TV & Radio
- Publicerat, P1
lördag 11 september
Nyheter från
journalisten.no
- Kampanje.com: Stokstad ny MBL-sjef: - Mediepolitikk laget for en annen tid
- Kampanje.com: Flaskevann i ny drakt - se reklamefilmen
- Kampanje.com: Dustin sponser TV 2s «Skal vi danse»
- Propaganda: Nederlendere kjøper i Dinamo
- Propaganda: - Navarsete får ikke sparken
- Propaganda: Politiet må granskes i Treholt-saken
- Kampanje.com: Montgomery går av
- Propaganda: Jubel etter at mediesjef fikk sparken
- Kampanje.com: NM i tv-titting ga Sølvtaggen-pris
- Kampanje.com: Blir toppsjef i Endemol Norge
Nyheter från
journalisten.dk
- Re: Ole Hyltoft: Journaliststanden har overtaget magten i DR
- Re: Lisbeth Knudsen udelukker ikke toppost i Mecom
- Det hørte/sete afhænger af …
- Re: De nye superstuderende gider ikke sladderbladene
- Re: Ole Hyltoft: Journaliststanden har overtaget magten i DR
- Re: Ole Hyltoft: Journaliststanden har overtaget magten i DR
- Re: Her er journalisternes seks værste vaner på nettet
- Re: Forbrugermagasinet Kontant beklager formuleringer
- Re: Medierne har mistet klimainteressen
- Re: Medierne har mistet klimainteressen
Lönestatistik
Äldre artiklar












