Två tjänster bort från Sundsvalls Tidnings redaktion

25 november 2008

Sundsvalls Tidning ska skära ned i personalstyrkan till nästa år. Totalt försvinner sex tjänster, varav två på redaktionen.
– Det handlar om pensioner och avtalspensioner som vi inte tillsätter, så det är naturliga avgångar, säger Örjan Folkesson, vd på Sundsvalls Tidning.

År 2009 slutar sex personer på Sundsvalls Tidning på grund av pension eller avtalspension. Tjänsterna, varav två är redaktionella, kommer inte tillsättas.

– Vi har en tuffare ekonomisk situation 2009. När vi får en pensionering ser vi över om vi kan jobba på ett annat, effektivare sätt, säger Örjan Folkesson.

Minskningen av personalstyrkan är en del av den redaktionella omorganisering som Sundsvalls Tidning gjort under hösten, där man bland annat satsar mer på webb och webb-TV.

– Vi kommer varken göra en sämre redaktionell eller kommersiell produkt, säger Örjan Folkesson.

Tipsa en vän

Kommentera

Kommentarer är stängda för denna artikel.

Nytt om folk

Noterat RSS

  • » Danska journaliststudenter gillar skvaller

    Journalisten i Danmark skriver att de nya journaliststudenterna vid Syddansk Universitet gillar skvaller, läser Politiken och att endast hälften dricker kaffe. Undersökningen gjordes under en "rus-tur" vilket kan ha påverkat resultatet.

Frågan

Är det lämpligt att journalister är politiskt aktiva?

Ja
Nej
Vet ej

Se resultat

Grodor

Senaste numret

RSS & Nyhetsbrevet

Få Journalistens nyheter direkt i din RSS-läsare eller e-postlåda!


SJF