Lagen som bloggarna glömde
20 oktober 2008
Den 22 oktober röstar riksdagen igenom avlyssningslagen som bloggarna glömde. Den gör det lätt för Säpo att avlyssna för tre nya brott. Lagen säger inte ett ord om att värna mediernas källor.
Det handlar om en lag som funnits nästan lika länge som FRA har spanat på radiotrafiken österut. En provisorisk spionlag från 1952 som har förlängts mer än 40 gånger.
Vid årsskiftet går tillståndet ut. Men nu förlängs den fyra år till för att sedan införas för gott. Utan att FRA-motståndarna på nätet och i riksdagen ens har uppmärksammat den. Det finns åtminstone två likheter med FRA-lagen. Den första är att Säpo får rätt att avlyssna och läsa mejl i ganska vida kretsar.
Det måste visserligen finnas en brottsmisstanke. Men man behöver inte vara misstänkt för särskilt allvarliga brott för att Säpo ska få koppla upp sig. Både lagrådet och regeringens egen utredare ville plocka bort brottet olovlig kårverksamhet. Men regering och riksdag behöll det.
Det har genom åren använts för att på bred front avlyssna såväl vänstern som högergrupper och miljörörelsen, vilket kritiserades kraftigt av säkerhetstjänstkommissionen 2002.
Nu kommer tre nya brottsmisstankar att läggas in i lagen som ger Säpo rätt att avlyssnas. Det är brott mot medborgerlig frihet, som att vänsterungdomar för oväsen så att inte högerextremister kan hålla torgmöte.
Det är finansiering av terrorgrupper, som att somalier i Sverige skickar hem pengar via terrorstämplade organisationer. Och det är statsstyrt företagsspioneri.
Den andra likheten med FRA-lagen är att det inte finns något som helst resonemang om meddelarfrihet och källskydd. Och flera brott som ger rätt till avlyssning är sådana som journalister kan göra sig skyldiga till i jobbet, som obehörig befattning med hemlig uppgift.
Men ingen har slagit larm. Inte bloggarna. Inte centerpartisten Johan Linander som drivit frågan om att redaktioner ska skyddas vid all avlyssning, inte bara buggning. Och inte vänsterpartisten Alice Åström som motionerat mot delar av den nya lagen.
Men du har inte reagerat mot att lagen krockar med meddelarskyddet. Varför inte det?
- Det är något vi har missat. Det borde lyftas, säger Alice Åström.
Börge Nilsson
Läs hela artikeln i nummer 23 av Journalisten, som kommer ut imorgon.
Gå till källorna
SFS 1952:98 - den ursprungliga spionlagen från 1952 som under nytt namn förlängs i fyra år till:
Lagrådsremiss från 10 april om den nya lagen som ska gälla från årsskiftet. Finns på:
Lagrådets utlåtande om lagrådsremissen:
Regeringens proposition (2007/08:163.) som ska tas i kammaren den 22 oktober 2008:
Kommentera [7]
Kommentarer är stängda för denna artikel.
Ledare
Webbkrönikan
Nytt om folk
-
Andres Lokko
har tilldelats Aftonbladets Axel Liffner-stipendium på 30 000 kronor.
-

Pnina Yavari Molin
Göteborgs-Posten, byter jobb och lämnar därmed Journalistförbundets styrelse och sin plats i Yrkesetiska nämnden.
-
Pamela Bellafasta
blir chefstylist på Aftonbladets bilaga Sofis mode.
- Fler på nya jobb, stipendier, utmärkelser, nomineringar och dödsfall.

Noterat
-
» ÖP fick ingen OS-biljett
En stor del av OS-truppen kommer från Östersunds-Postens bevakningsområde. Men ändå skickar tidningen inte en enda journalist till OS i Vancouver. Ansökan om ackreditering skulle ha varit inne redan för två år sedan och det missade tidningen, skriver Medievärlden.
Sportchefen Stefan Nolervik tycker att situationen är "jättejobbig". Men han är ändå hoppfull. På frågan om hur han tror att det kommer att gå för Jämtlandshoppen svarar han: "Bra. Av de elva svenska medaljerna blir det sex folk härifrån står för."
- Läs fler.

Frågan
Debatt
Grodor
Senaste numret – e-tidning
Kontakta oss
RSS & Nyhetsbrevet
Få Journalistens nyheter direkt i din RSS-läsare eller e-postlåda!
- Journalistens alla RSS-kanaler
- Nyheterna som RSS

TV & Radio
- Publicerat, P1
lördag 6 februari
Nyheter från
journalisten.no
Nyheter från
journalisten.dk
- Re: Den fordømmende magt: Hvor er Journalistens presseetik?
- Re: TV 2 afslørede mere end Jæger-bogen
- Re: Helle & Villy: Textbook Co-Branding
- Re: Kan en kvinde vinde?
- Re: Kan en kvinde vinde?
- Re: Frustration blandt Nordjyskes journalister
- Re: Kan en kvinde vinde?
- Re: Kan en kvinde vinde?
- Re: Kan en kvinde vinde?
- Underlig debatpræmis
Lönestatistik









cnab | 20 okt 2008, 12:52 #
Utmärkt att Journalistförbundet är på hugget när det gäller politikernas alla försök att inskränka medborgerliga fri- och rättigheter. Synd bara att de flesta journalister gick på regeringens fint med FRA 2.0 den 25 september när spinndoktorerna med hjälp av kosmetika vinklade storyn att FRA-kritkerna vann och att frågan därigenom kom att avfördas från agendan. Sanningen är tyvärr en annan – att FRA-kritikerna FÖRLORADE eftersom staten fortfarande kommer att massavlyssna medborgarna och att meddelar/källskyddet tas bort. Så småningom inser säkert okritiska journalister att de blivit helblåsta av spinndoktorerna och att demokratin fick ett nytt grundskott av riksdagsmajoriteten den 25 september. Kampen mot FRA-lagen är alltså långt ifrån över vilket Journalistförbundet förstått. Hoppas att även Tidningsutgivarna och Advokatsamfundet också inser det.
Markus "LAKE" Berglund | 20 okt 2008, 13:02 #
Tack Börge för att det stora förtroende du visar till alla bloggar!
Dock är det så att den absoluta majoriteten av alla bloggar är privatpersoner som engagerar sig på fritiden och inte får betalt för att gräva och bilda opinion, det förväntar vi oss av journalister, som faktiskt får betalt för just det.
Lagen du nämner kan dock vara intressant att titta närmare på…
lakonism.blogspot.com
toni schönfelder | 20 okt 2008, 14:05 #
Hela detta är ett skådespel för publiken i ankdammen.
Fråga er istället varför vi inte har en konstitutionsdomstol?
Fråga dig varför domare utnämns av politiker.
Fråga dig varför politiken står över lagen i en lång rad frågor?
Fråga dig varför domstolarna bemannas med politiker som nämndemän?
Hur kan det vara förenligt med ett rättssamhälle där myndigheter kan genom förordningar skapa regler som används som en slags lag i domstolen, förordningar som inte passerat riksdagen, ingen oberoende laginstans för den finns inte.
Sverige är ett avskräckande exempel i hur rättsvådande myndigheter fungera.
Det är en skam och få bryr sig.
Varför går inte advokatförbundet på barrikaderna? Enkelt man är en del av ett sjukt system, och advokater i alla system även i diktaturstater rättfärdiga sin sak, historien är full av sådant.
Det är betecknande för ett samhälle när alla tiger, och när kommunister kritisera då gäller särskild försiktighet, deras historia är full av övergrepp, blod och mord.
Robbin Henryson | 20 okt 2008, 15:45 #
wtf, bloggarna har inte det “etiska” skyldigheten att hålla allmänheten informerade, det har ni. Att ni gör ett så dåligt jobb att vanliga människor använder sin lediga tid att göra erat jobb gör inte att ni kan sluta utföra det arbete som vi tidningsläsare betalar er för. Än mindre har ni någon möjlighet att gömma erat misslyckande med att “bloggar” inte tar upp diverse frågor.
När tar ni journalister erat ansvar och börjar visa upp den samlade översyn som vi stackars medborgare inte har samma möjlighet att ansamla oss? Eller lämnar ni walkover till medborgarjournalistik (och bloggar).
Kort sagt: Försöker ni påstå att ni är meningslösa?
Hampus Eckerman | 20 okt 2008, 20:23 #
Noterar att framförallt ingen journalist slagit larm. Bloggarna är privatpersoner som skriver på sin fritid. Det är bra att de är aktiva, men de kan inte veta allt. Journalister däremot har betalt för att bevaka sådant.
“Ännu en lag som journalisterna glömt” borde varit en bättre titel. Fast ibland tror jag den journalistiska glömskan är medveten, varför kommer bara artiklarna efter att lagar stiftats eller när de är för sent att göra något åt?
Sammy Nordström | 21 okt 2008, 20:37 #
Ursäkta mig herr djupgrävande journalist, men var någonstans var du den 22:e oktober då? Varför har inte du som varit så insatt inte slagit larm förrän nu? Är det inte så att du NU som först, EFTER att den s.k. “bloggbävningen” uppmärksammat allmänhetens intresse av integritetsfrågor, börjat gräva bland dessa frågor och antagligen inte skulle upptäckt eller sagt något om något av detta om det inte vore för just bloggarna?
Det hela låter som ett patetiskt försök att återupprätta kårens anseende eller försök att slå tillbaks mot den kritik man fick av bloggarna för att man inte skrivit om t.ex. FRA-lagen förrän den var ett faktum. Jag är ledsen men det är ingen tvekan om att journalistkåren sålt sig till populärmedierna och helt negligerat sitt samhällsansvar. Ni var en gång den tredje statsmakten, senaste åren har ni förvaltat er position till att skriva om Linda Rosings nya inplantat och Britney Spears nya pojkvän för det gav bäst betalt. Det fungerade fram till vanliga medborgare fick den tekniska möligheten att vara sina egna förläggare till ett lägre pris än prenumerationen av en traditionell papperstidning. Den tredje statsmakten ligger nu i händerna på vanliga medborgare. Länge leve den tredje statsmakten!
Börge Nilsson | 23 okt 2008, 11:45 #
Jag är ledsen, Sammy. Det är inte bloggbävningen som fått mig att börja gräva i det här ämnet. Här i tidningen Journalisten har jag skrivit om olika övervakningslagar i många år. Mest genomarbetad var granskningen ”Säpo kan stoppa dina grävjobb” i mars 2006 (Journalisten nr 10/2006). I Grävande Journalisters tidskrift Scoop samma år (Scoop Nr 3/2006) var temat Jakten på medierna. Och i april 2007 (Journalisten nr 12/2007) berättade jag om Säpos nu utvidgade avlyssningslag och avslöjade dessutom att polisen struntar i att stänga av bandet när de hör en källa samtala med en journalist. Det är ett brott mot grundlagen enligt regeringens egen grundlagsexpert! Du hittar artikeln på den här länken:
www.journalisten.se/…
Slutsatsen är förstås intressant. Alla svenska journalister som får tidningen Journalisten i brevlådan har vetat om den här lagen i flera år. Ingen har vad jag vet gått vidare. Jag har inte heller sett någon ta reda på mer om hur polisen och Säpo hanterar källskyddet idag. Frågan har varit stendöd i vanliga medier tills bloggbävningen lyfte FRA-debatten.
Skälet till att artikeln kom så tätt inpå riksdagsbeslutet är att riksdagen var snabb med att klubba igenom lagen. Jag fick datumet bara några veckor före beslutet. Eftersom Journalisten gått över till utgivning var tredje vecka, lades en kortare text ut på nätet så att bloggare och andra kunde reagera.