FRA-dokument lämnas inte ut

2 oktober 2008

En journalist på Aftonbladet nekas ta del av två dokument hos FRA. Kammarrätten anser i likhet med FRA att handlingen är sekretessbelagd.

 

Journalisten begärde att få ta del av dokument där FRAs beskrivning av sin verksamhet på webben ifrågasätts. FRA hävdar på webben att ded den absoluta merparten av trafiken aldrig lagras.

Journalisten vill också få ut ett dokument där samma fråga diskuteras och där en chef beskriver vad den nya lagen innebär för FRA-folket.

Enligt kammarrätten omfattas de handlingar som FRA vägrat lämna ut omfattas av sekretess och därför inte kan lämnas ut.

 

Tipsa en vän

Kommentera

Kommentarer är stängda för denna artikel.

Nytt om folk

Noterat RSS

  • » Time för vuxna

    Den amerikanska tidskriften Time Magazine kommer att ge ut en version av sin tidning som vänder sig till vuxna läsare. I stället för barnvänliga artiklar med stora bilder och lättlästa texter ska man satsa på genomarbetade artiklar som inte enbart handar om dinosaurier. Allt enligt satirsajten The Onion.
     

Frågan

Är det lämpligt att journalister är politiskt aktiva?

Ja
Nej
Vet ej

Se resultat

Grodor

Senaste numret

RSS & Nyhetsbrevet

Få Journalistens nyheter direkt i din RSS-läsare eller e-postlåda!


TV & Radio

Publicerat, P1

lördag 4 september

Mer på TV & Radio RSS

SJF