Skärmdump inte intrång i upphovsrätten

23 juli 2008

En minimal bild på en hemsida är inte intrång i fotografens upphovsrätt. Det har Sven hovrätt slagit fast, skriver Dagens Juridik.


En person anlitades för att konstruera ett bolags hemsida. Som led i arbetet tog han för bolagets räkning bland annat två bilder som publicerades på hemsidan. De två bilderna dök sedan upp som skärmdump på ett annat företags hemsida.

Upphovsmannen krävde ersättning för bilderna och fick rätt i Stockholms tingsrätt. Svea hovrätt kom till skillnad från tingsrätten fram till att användningen inte är olovlig.

Svea hovrätt anser att skärmdumpen inte har haft en central roll i företagets hemsida, utan istället utgjort en sådan oväsentlig del av hemsidan att undantagsregeln i upphovsrättslagen är tillämplig. Dessutom hade fotografen tidigare själv lagt ut bilderna och därmed spritt dem till allmänheten. Eftersom bilderna därför redan var utgivna vid publiceringen på företagets hemsida, kan företagets förfogande över dem inte anses vara otillåtna, anser hovrätten. 

 

Läs artikeln i dagensjuridik.se här

 

Tipsa en vän

Kommentera

Kommentarer är stängda för denna artikel.

Nytt om folk

Noterat RSS

  • » Time för vuxna

    Den amerikanska tidskriften Time Magazine kommer att ge ut en version av sin tidning som vänder sig till vuxna läsare. I stället för barnvänliga artiklar med stora bilder och lättlästa texter ska man satsa på genomarbetade artiklar som inte enbart handar om dinosaurier. Allt enligt satirsajten The Onion.
     

Frågan

Är det lämpligt att journalister är politiskt aktiva?

Ja
Nej
Vet ej

Se resultat

Grodor

Senaste numret

RSS & Nyhetsbrevet

Få Journalistens nyheter direkt i din RSS-läsare eller e-postlåda!


TV & Radio

Publicerat, P1

lördag 4 september

Mer på TV & Radio RSS

SJF