Trond Sefastsson åtalas för flera brott
17 mars 2008
Reportern Trond Sefastsson kommer att åtalas för grovt mutbrott och bokföringsbrott. Kammaråklagare Malin Palmgren anser nu att utredningen är klar sedan ett slutförhör hölls i fredags, skriver Dagens Nyheter.
Malin Palmgren har ännu inte fattat några formella åtalsbeslut, men om försvaret inte kommer in med några ytterligare uppgifter kommer misstankarna att stå fast.
– I fredags beslutade jag att avskriva vissa misstankar, bland annat om olaga hot. Samtidigt delgavs han en ny misstanke om bokföringsbrott, eftersom han under 2007 inte har upprättat en löpande bokföring, säger Malin Palmgren till DN.
Trond Sefastsson anklagas för att ha tagit emot 400 000 kronor av en dömd man, mot löfte om att uppmärksamma den dömde i Kalla fakta. Trond Sefastsson har själv sagt att han engagerade sig i fallet som jurist, inte som journalist.
Kommentera
Kommentarer är stängda för denna artikel.
Ledare
Webbkrönikan
Nytt om folk
-
Anders Lindholm
är chefredaktör, VD och ansvarig utgivare för tidningen Inköp + Logistik.
-
Bo Zetterlund
blir tillförordnad chefredaktör och ansvarig utgivare för TTELA.
-
Susanna Jakobsson
blir projektledare på SVT Nöje.
- Fler på nya jobb, stipendier, utmärkelser, nomineringar och dödsfall.

Noterat
-
» Fransk press - en papperstiger?
Frankrike - demokratins och det offentliga samtalets vagga, där cafébesökare plöjer dagspress timme ut och timme in? Glöm det. Den franska tidskriften Le Nouvel Economiste har granskat den franska dagstidningsmarknaden och kommer fram till den svidande slutsatsen att pressen knappast längre kan kallas för en tredje statsmakt, utan blott en papperstiger. Tittar man på dagstidningsläsandet hamnar Frankrike på plats 31 i världen. Än värre är det ställt med mångfalden: med 1,75 titlar per miljon vuxna invånare hamnar landet på en föga hedrande 101:a plats.
- Läs fler.

Frågan
Debatt
Grodor
Senaste numret – e-tidning
Kontakta oss
RSS & Nyhetsbrevet
Få Journalistens nyheter direkt i din RSS-läsare eller e-postlåda!
- Journalistens alla RSS-kanaler
- Nyheterna som RSS

TV & Radio
- Radioteater: Attentatet, P1
lördag 27 februari
- Publicerat, P1
lördag 13 mars
Nyheter från
journalisten.no
-
Inga nyheter hittades.
Nyheter från
journalisten.dk
- Re: Hvad fanden mener hun med 'obligatorisk'?
- Re: TV SYD vil have seernes hjemme-videoer
- Re: Freelancer: Farvel Aller
- Re: »Jan Körner er den eneste, der dækker Kongehuset kritisk«
- Stakkels Lorenzo Consoli
- Re: »Jan Körner er den eneste, der dækker Kongehuset kritisk«
- Re: »Jan Körner er den eneste, der dækker Kongehuset kritisk«
- Re: Hvad beskytter TV2?
- Re: 38 Politiken-journalister: "Intet at undskylde"
- TV2 og mangel på journalistisk redelighed
Lönestatistik










