Visstidsanställda journalister diskrimineras
2 maj 2007
Varannan visstidsanställd journalist känner sig diskriminerad av sin arbetsgivare. Det framkommer i en ny undersökning gjord av Svenska Journalistförbundet.
Varannan visstidsanställd journalist känner sig diskriminerad av sin arbetsgivare. Det framkommer i en ny undersökning gjord av Svenska Journalistförbundet.
Enligt undersökningen upplever 47 procent av de visstidsanställda journalisterna sig diskriminerade i förhållande till sina fast anställda kollegor. Diskrimineringen handlar om olika löner och förmåner, arbetsuppgifter, kompetensutveckling men också gemenskapen på arbetsplatsen.
Journalistförbundets ordförande Agneta Lindblom Hulthén tycker att det är skrämmande:
– Fem år efter att EU-direktivet, som förbjuder arbetsgivare att diskriminera visstids- och deltidsanställda, blev lag i Sverige upplever en stor grupp journalister ett utanförskap som inte är värdigt någon arbetsplast. De företag som har som sina huvuduppgifter att granska makten och missförhållanden behandlar anställda på ett sätt som inte stämmer överens med intentionerna i svensk lag.
Otryggheten för visstidsanställda får konsekvenser på det privata planet. 73 procent uppger att de har svårt att ta semester. 43 procent säger att de tvingas byta arbetsort och 25 procent har svårt att få banklån. 14 procent har svårt att få hyreskontrakt. Och drygt var femte visstidsanställd har avstått från att skaffa barn på grund av otrygga anställningsvillkor.
kh@journalisten.se
Kommentarer är stängda för denna artikel.
Webbkrönikan
Nytt om folk
-
Magnus Rydholm
är ny chefredaktör på Svensk Jakt, Jägareförbundets tidningar. Magnus Rydholm har under sex år varit redaktör för Svensk Jakt Nyheter
-
Lasse Bengtsson
blir från september informationssamordnare för Svenska Afghanistankommittén med stationering i Kabul.
-

Göran Sagstuen
är ny programledare på Mix Megapol i Malmö. Han tar över lunch och förmiddagssändningen.
- Fler på nya jobb, stipendier, utmärkelser, nomineringar och dödsfall.

Noterat 
-
» Julian Asange i New Yorker
Ingen är hetare i medievärlden än den vandrande läckan Julian Asange, som i sitt arbete för Wikileaks vandrar den tunna tråden mellan idealism och flagrant illojalitet, mellan världssamvete och brottslig förrädare. Han intervjuades i en våldsamt lång intervju New Yorker i juni. Där sade han sig drivas av viljan att avslöja orättvisor än av att återge en balanserad framställning av händelserna.
Frågan
Debatt
Grodor
Senaste numret
Kontakta oss
RSS & Nyhetsbrevet
Få Journalistens nyheter direkt i din RSS-läsare eller e-postlåda!
- Journalistens alla RSS-kanaler
- Nyheterna som RSS

TV & Radio
- Radiokorrar som talkshowvärdar
måndag 28 juni
Nyheter från
journalisten.no
- Propaganda: Flere opplever at telefonen blir hacket
- Propaganda: Bøker og ferie
- Kampanje: Opprykk for Cecilie Ditlev-Simonsen
- Kampanje: - Grei start for Pia og Jasmin
- Kampanje: Contagious-redaktør til Norge
- Kampanje: Kraftige kutt i BA
- Kampanje: - Tilgjengelighet på nett
- Kampanje: Minus for Arne Hjeltnes
- Kampanje: For få vil slutte i VG
- Kampanje: Mills med ny reklamefilm
Nyheter från
journalisten.dk
- Re: De faktiske forhold i krigsjournalistikken
- Re: De faktiske forhold i krigsjournalistikken
- Re: Derfor gik WikiLeaks til pressen
- Re: De faktiske forhold i krigsjournalistikken
- Re: TV2 styrer mod Cavling
- Re: De faktiske forhold i krigsjournalistikken
- Re: TV 2 afviser FOAs kritik af skjult kamera
- Re: De faktiske forhold i krigsjournalistikken
- Re:Kære kulturminister - kære Suzanne Moll: Giv os NPR på dansk
- Re: Slagsmål om Operation X
Lönestatistik
Äldre artiklar







