Expressen förbjuds ta in utländska spelannonser
17 januari 2007
Lotterinspektionen har förbjudit Expressen att ta in spelannonser från utländska spelbolag, rapporterar Dagens Media. Expressen anser att vitet på 150 00 kronor är för högt och har överklagat till länsrätten.
Lotterinspektionen har förbjudit Expressen att ta in spelannonser från utländska spelbolag, rapporterar Dagens Media. Expressen anser att vitet på 150 00 kronor är för högt och har överklagat till länsrätten.
Expressen yrkar i sitt överklagande till länsrätten i Södermanlands län att Lotterinspektionens beslut ska ogiltigförklaras.
I sitt överklagande menar tidningen att ärendet bör föras tillbaka till Lotteriinspektionen. Skälen som Expressen anger är att Lotteriinspektionen inte har uppfyllt sin kommunikationsplikt. Vitesförbudet strider dessutom mot tryckfrihetsförordningen och förbudet mot censur samt EG-fördraget, hävdar Expressen i sitt yrkande.
Ytterligare ett skäl som tidningen anger är att inskränkningarna är diskriminerande.
ik@journalisten.se
Kommentarer är stängda för denna artikel.
Ledare
Webbkrönikan
Nytt om folk
-
Ulf Skarin
lämnar E24 och återvänder till Veckans Affärer.
-
Anders Lindholm
är chefredaktör, VD och ansvarig utgivare för tidningen Inköp + Logistik.
-
Bo Zetterlund
blir tillförordnad chefredaktör och ansvarig utgivare för TTELA.
- Fler på nya jobb, stipendier, utmärkelser, nomineringar och dödsfall.

Noterat
-
» Sportjournalister - huka er
Journalistik, ett yrke som till skillnad från många andra inte kan automatiseras och ersättas av maskiner? Glöm det. Le Monde berättar om forskning vid ett IT-labb i Illinois, där man har tagit fram ett datorprogram som på några sekunder producerar färdiga sportartiklar utifrån rådata om basebollmatcher. Den enda handpåläggning som krävts består av de uttryck, stilfigurer och det ordförråd hämtat från sportjournalistikens värld som lagts in från början. Programmet, kallat Stats Monkey, kan skriva utifrån det ena eller andra lagets synvinkel, själv hämta spelarfoton från internet och skriva mer eller mindre bombastiska texter, allt utifrån behov. Stats Monkey ska snart finnas för kommersiellt bruk. Skaparna ser det som ett sätt för journalister att slippa de mest repetitiva delarna av jobbet och kunna ägna sig åt reportage och undersökningar, rapporterar Le Mondes utsända.
- Läs fler.

Frågan
Debatt
Grodor
Senaste numret – e-tidning
Kontakta oss
RSS & Nyhetsbrevet
Få Journalistens nyheter direkt i din RSS-läsare eller e-postlåda!
- Journalistens alla RSS-kanaler
- Nyheterna som RSS

TV & Radio
- Radioteater: Attentatet, P1
lördag 27 februari
- Publicerat, P1
lördag 13 mars
Nyheter från
journalisten.no
-
Inga nyheter hittades.
Nyheter från
journalisten.dk
- Re: PR-direktør: Dell var katastrofal på tv
- Re: Fra nyhedsjæger til sweet talker
- Re: »Personligt er jeg ligeglad med kritikken«
- Re: Hvad beskytter TV2?
- Re: Hvad beskytter TV2?
- Re: Hvad beskytter TV2?
- Re: Sådan bliver du ghostwriter
- Re: Jesper Tynell vinder Cavlingprisen 2009
- Re: Jesper Tynell vinder Cavlingprisen 2009
- Re: Hvad fanden mener hun med 'obligatorisk'?
Lönestatistik









