A feed could not be found at http://www.journalisten.no/rss.xml
Journalisten.se | Initierat om Kuba

Initierat om Kuba

6 november 1997

Kuba är i ropet igen. Sommaren och hösten har inneburit flitiga rapporter från denna den fallna sovjetkommunismens allra sista bastion. Frågan alla ställer sig är: Hur länge kan Fidel sitta kvar? När faller också diktaturen på Kuba?

Kuba är i ropet igen. Sommaren och hösten har inneburit flitiga rapporter från denna den fallna sovjetkommunismens allra sista bastion. Frågan alla ställer sig är: Hur länge kan Fidel sitta kvar? När faller också diktaturen på Kuba?

I stort sett befriat från den typen av spekulationer, är frilansjournalisten Thomas Gustafssons monumentala verk – Kuba. Konflikt och salsa i Karibien (Carlssons förlag). En 500 sidor tjock bok som ger åtminstone mig en på många sätt ny bild av landet, kulturen och det kubanska folket.

För det är framförallt människorna han lyfter fram, Thomas Gustafsson. Allt från den unga glädjeflickan, “jinetera” till fadersfiguren Fidel.

Kuba. Konflikt och salsa i Karibien är en i flera bemärkelser tung bok – förmodligen omistlig för den som planerar en resa till landet.

Det är också precis vad Gustafsson själv önskar; “kontakter, inte isolering, leder till ökad respekt för de mänskliga rättigheterna.”

Boken banar väg för detta.

Kommentarer är stängda för denna artikel.

Nytt om folk

Noterat

  • » Vilks: konstnär eller karikatyrtecknare?

    Nyheten om mordkomplotten mot konstnären Lars Vilks har spritt sig över världen. Men i takt med att telegrammen kablas vidare förlorar Vilks, som själv kallar sig konstnär/konceptualist/målare/skulptör, sin konstnärsstatus. I internationell kvalitetspress beskrivs Vilks som "karikatyrtecknaren" (Le Monde).

  • Läs fler. RSS

Frågan

En tredjedel av mediecheferna i Journalistens granskning tjänar över 1 miljon i lön. Är de värda det?

Ja, ännu mer.
Ja, det är lagom.
Nej.
Vet ej.

Se resultat

Grodor

Senaste numret – e-tidning

RSS & Nyhetsbrevet

Få Journalistens nyheter direkt i din RSS-läsare eller e-postlåda!


Nyheter från
journalisten.no

    Inga nyheter hittades.
SJF